wto, 3 gru 2024, 7:01 CET, NY 1:01, Londyn 6:01, Tokio 15:01, ^SPX +0.24%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Wrocław - Urządzenie BATMAN pomoże naukowcom w badaniu nietoperzy
PAP - Biznes
5 lis 2024, 11:22


5.11.2024, Wrocław (PAP) - Bezzałogowy Automatyczny Terenowy Monitoring Akwenów i Nietoperzy - to rozwinięcie skrótu BATMAN, czyli projektu realizowanego przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Konstrukcyjnie przypomina katamaran, wewnątrz którego mieszczą się urządzenia pomiarowe.

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otrzymali wsparcie z wrocławskiego programu grantowego FAST. Ich projekt został zgłoszony jako rozwiązanie do badania oddziaływania na środowisko przez pływające farmy fotowoltaiczne, ale zastosowań może być więcej.

"W pierwotnym założeniu i przy aktualnie zamontowanej aparaturze pomiarowej statek będzie służył głównie do monitoringu aktywności chiropterofauny i awifauny, czyli ptaków i nietoperzy. Ale ze względu na modułowy charakter konstrukcji, po wymianie przyrządów badawczych, możliwe jest monitorowanie innych zjawisk" - wskazano w komunikacie.

BATMAN to efekt prac studentów z Koła Naukowego Teriologów, pomógł kolega z Politechniki Wrocławskiej. Opiekę merytoryczną sprawuje dr Grzegorz Apoznański z Instytutu Biologii Środowiskowej UPWr.

"Przy projektowaniu zwracaliśmy szczególną uwagą na to, czy napęd statku będzie interferował z aparaturą badawcza oraz wpływał na jego stabilność. Dlatego swoją budową przypomina on katamaran. Dodatkowo ważne były dla nas parametry techniczne, takie jak prędkość, w tym wypadku - około 5 km/h, co odpowiada szybkiemu marszowi oraz hałas. Zbyt duży mógłby bowiem zaburzyć pomiary" - podkreślił dr Grzegorz Apoznański.

BATMAN został przetestowany na uczelnianej pływalni i w miejskim parku. Zdaniem konstruktorów będzie on w łatwy i tani sposób mógł monitorować niewielkie zbiorniki wodne, np. podczas badań poprzedzających inwestycje. Liczą oni na dalszy rozwój projektu.(PAP)

autor: Michał Torz

mt/ zan/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Francuska lewica i skrajna prawica złożyły wnioski o wotum nieufności dla rządu premiera Barniera
6:44 - PAP
Raport: wydatki Europejczyków przed świętami mogą wzrosnąć o 2,9 proc. r/r
6:30 - PAP
Badanie: dla 70 proc. Polaków ważne są zakupy w sklepach z dobrą opinią
6:10 - PAP
Wiceszef MRiRW: Poza Polską przeciw umowie z Mercosurem Francja, Austria, Irlandia
pon, 2 gru - PAP
Grunty rolne w granicach miasta mają być przeznaczone na budowę mieszkań
pon, 2 gru - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Polski dziennikarz zatrzymany na wyspie Kos za nagrywanie rozprawy ws. zamordowanej Polki
wto, 6:37 - PAP
W USA odbył się pierwszy lot testowy zakupionego przez Polskę myśliwca F-35A
wto, 6:19 - PAP
Izraelska armia: ostrzelaliśmy pozycje Hezbollahu w Libanie w odpowiedzi na łamanie rozejmu
wto, 6:13 - PAP
Pentagon ogłosił nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 725 mln dol.
wto, 6:08 - PAP
Szef MON o dezercjach Ukraińców w Polsce: skala znikoma; zmęczenie wojną narasta
pon, 2 gru - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2024 Stooq