nie, 26 sty 2025, 9:30 CET, NY 3:30, Londyn 8:30, Tokio 17:30, ^SPX -0.29%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
Kotecki z RPP: Wybory prezydenckie w USA mogą zwiększyć wahania kursu złotego - wywiad
ISBnews - Biznes
23 paź 2024, 7:00


Warszawa, 23.10.2024 (ISBnews) - Wybory prezydenckie w USA są czynnikiem niepewności dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP), a okres bezpośrednio przedwyborczy i powyborczy może zwiększać wahania kursu złotego, ocenia w rozmowie z ISBnews członek RPP Ludwik Kotecki. Wskazał ponadto, że zapowiadana nowelizacja tegorocznego budżetu "podręcznikowo patrząc" nie wzmacnia waluty, tylko ją raczej osłabia.

"Jeśli chodzi o wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, są one czynnikiem zwiększającym niepewność. Niepewność gospodarcza często ogranicza zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw, spowalniając wzrost i podnosząc ceny. Niepewność i większa zmienność rynkowa zawsze w większym stopniu negatywnie wpływa na kraje rozwijające się niż na gospodarki dojrzałe, zamożne. Także złoty może podlegać większym wahaniom. Wybory prezydenckie w USA, oczywiście, mogą wiele zmienić. To jest ten obszar, który zwiększa niepewność, nie znamy wyniku wyborów. Nie wiemy, jakie będą powyborcze decyzje bez względu na to, kto te wybory wygra. Oczywiście, w przypadku wygranej Trumpa mówi się o tym, że ta niepewność raczej wzrośnie bardziej, szczególnie w naszym rejonie świata. Mówimy o protekcjonistycznej polityce Trumpa, wojnach handlowych oraz zmianach geopolitycznych, niekorzystnych dla Europy. To może powodować presję na deprecjację naszej waluty" - powiedział Kotecki w rozmowie ISBnews.

Wskazał, że obecne zachowanie złotego nie wyrokuje dalszej deprecjacji i jest zgodne z danymi płynącymi z polskiej gospodarki, choć może być w pewnym stopniu powiązane z sytuacją przed wyborami w USA.

"Wyraźnie się osłabia złoty od kilku dni, ale na bazie tak krótkiego czasu nie można wyrokować, czy to się utrzyma. Może to być jakiś element wyczekiwania na wynik wyborów prezydenckich w USA. Ale to z pewnością wynika także z danych wrześniowych z polskiej gospodarki. Należy jednak powiedzieć, że Rada nie ma jakiegoś celu czy poziomu, na którym chciałaby widzieć złotego" - dodał członek RPP.

Podkreślił, że złoty zachowywał przez ostatnie kilkanaście miesięcy zupełnie inaczej niż waluty regionu - np. czeska korona czy węgierski forint. Natomiast ostatnie dane płynące z gospodarki mogą wpływać na kurs złotego.

"U nas nastąpiła aprecjacja - dosyć trudno wytłumaczalna. Oczywiście, mamy wyższy wzrost gospodarczy, ale ostatnie dane nie wskazują, że ten wzrost jest jakoś wybitnie dynamiczny, a jego struktura też nie jest przecież optymalna, gdyż nie widzimy wzrostu inwestycji. To konsumpcja prywatna i spożycie zbiorowe są dźwignią wzrostu gospodarczego. Po drugie, teraz okazuje się, że nawet wkład konsumpcji do PKB może nie będzie aż tak wysoki, jak oczekiwano" - powiedział Kotecki.

Wskazał, że zapowiadana nowelizacja tegorocznego budżetu "podręcznikowo patrząc" nie wzmacnia waluty, tylko ją raczej osłabia.

"Z punktu widzenia polityki pieniężnej, informacje płynące z polskiej gospodarki, również biorąc pod uwagę poniedziałkowe i wtorkowe odczyty GUS, nie są najgorsze. Gospodarka rozwija się nie generując nadmiernej presji inflacyjnej. Z punktu widzenia ministra finansów i rządu to już mniej korzystne informacje - gorsze wykonanie dochodów z CIT i VAT to duża część brakujących wpływów do budżetu. Tegoroczny budżet państwa pewnie będzie musiał być nowelizowany. Dla złotego nie będzie to dobra informacja, podręcznikowo patrząc - nowelizacja budżetu nie wzmacnia waluty, tylko ją raczej osłabia. Zobaczymy, jednak jak zostanie sfinansowana ta ewentualna dodatkowa dziura" - powiedział Kotecki.

Lesław Kretowicz, Renata Oljasz

(ISBnews)

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
Euro / Hungarian Forint
EURHUF407.609-2.530 (-0.62%)01-24
Euro / Polish Zloty
EURPLN4.21124-0.00302 (-0.07%)01-24
Hungarian Forint / Polish Zloty
HUFPLN0.0103315+0.0000563 (+0.55%)01-24
PLN Index
PLN_I70.9524+0.0632 (+0.09%)01-24
U.S. Dollar / Hungarian Forint
USDHUF388.373-5.337 (-1.36%)01-24
U.S. Dollar / Polish Zloty
USDPLN4.01250-0.03295 (-0.81%)01-24
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Ekspert: można obniżyć podatek dzięki darowiznom na rzecz organizacji pożytku publicznego
7:30 - PAP
PIE: Polska na końcu światowego rankingu zaangażowania w wolontariat
7:06 - PAP
Estoński Fusebox pozyskał 2,6 mln euro finansowania, wśród inwestorów PKO BP
sob, 25 sty - PAP
Ministerstwo klimatu skoryguje plany poszerzenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego
sob, 25 sty - PAP
Tower Investments chce pozyskać do 4,68 mln zł z nowej emisji akcji
sob, 25 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z ISBnews
Kalendarium ISBnews
pią, 24 sty - ISBnews
Kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na poniedziałek
pią, 24 sty - ISBnews
Przegląd informacji ze spółek
pią, 24 sty - ISBnews
Archicom zamierza wyemitować obligacje w ramach programu wartego do 800 mln zł
pią, 24 sty - ISBnews
Synektik miał szac. ok. 203 mln zł w I kw. r.obr. 2024/2025
pią, 24 sty - ISBnews

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq