pon, 17 mar 2025, 22:26 CET, NY 17:26, Londyn 21:26, Tokio 6:26, ^SPX +0.64%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
Chiny mogą zdominować rynek starszych technologicznie półprzewodników
PAP - Biznes
21 paź 2024, 14:43


21.10.2024, Warszawa (PAP) - W perspektywie 2-3 lat może okazać się, że rynek półprzewodników starszej generacji zostanie zdominowany przez Chiny - ocenił podczas kongresu Bezpieczeństwo Polski "Total Security", zarządzający portfelami mTFI, Tomasz Smolarek. W ocenie wiceszefa MRiT, Ignacego Niemczyckiego nałożenie ceł przez UE na samochody elektryczne z Chin, to dobra decyzja.

"Coś jest fundamentem, który łączy wszystkie technologie, o których możemy teraz mówić - czy to 5G, czy to samochody autonomiczne, czy OZE, czy sprzęt militarny (…) tym fundamentem są elementy, chociażby półprzewodniki" - powiedział ekspert ds. gospodarki i technologii, zarządzający portfelami mTFI, Tomasz Smolarek.

"Widzę duże ryzyko, że my za 2-3 lata będziemy mówić o tym, że półprzewodniki starszej generacji to są nowe panele słoneczne. Czyli jesteśmy zagrożeni dużą ekspansją Chin w tym obszarze. Ta ekspansja jest moim zdaniem pewnym problemem natury egzystencjalnej" - dodał.

Zdaniem Smolarka aspekt starszych technologii jest pomijany.

"Na tych technologiach produkuje się mikrokontrolery, które zasilają sprzęt militarny, sprzęt elektryczny, samochody, wieże telekomunikacyjne i niestety idzie to w takim kierunku, że Chiny mogą zacząć uzależniać nas od tych technologii" - powiedział Smolarek.

"Jeśli pozwolimy na to, że ich układy, ich chipy zostały zainstalowane w naszej krytycznej infrastrukturze, a będą instalowane, bo mam takie informacje z łańcucha dostaw, że europejscy producenci akceptują rozwiązania chińskie jako tańsze, a nie będą one tańsze tylko subsydiowane. To może się skończyć bardzo źle" - dodał.

Wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki wskazał, że myśląc o suwerenności technologicznej Polski, trzeba myśleć także o suwerenności w kontekście Unii Europejskiej. Dodał, że cieszy się, iż Polska poparła ostatnio nałożenie ceł na chińskie samochody elektryczne.

"Cieszę się (…) głównie dlatego, że chiński rząd wspiera swoich producentów i to bardzo solidnie, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do tego, że tych technologii w Europie już nie będziemy mieli. To bardzo dobrze widać np. w kontekście produkcji baterii do samochodów elektrycznych - Chiny są dzisiaj o jeden krok przed nami (Europą - PAP) i Amerykanami" - powiedział Niemczycki.

Tomasz Smolarek ocenił, że największe amerykańskie spółki technologiczne inwestują nieporównanie szybciej od Europy w rozwój.

"Amerykańskie Big-Tech inwestują w ciągu godziny w rozwój oraz w materiały ok. 10 mln USD. (…) U nas, żeby zrobić program, który ma obejmować tylko tyle, ile amerykańskie firmy inwestują w ciągu jednego dnia, to będzie pewnie pół roku co najmniej różnych konsultacji" - powiedział.

Dodał, że m.in. Amazon, Google i Microsoft stanowią ok. 70 proc. europejskiej infrastruktury chmurowej, więc należy wykorzystać ich infrastrukturę, aby czerpać większe korzyści z software’u.

"Przed nami jest jedna duża szansa, zaraz za naszą granicą będzie się tworzył największy ośrodek półprzewodników w Europie, fabryka TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company - PAP)(…), to jest to, gdzie musimy się podłączyć" - ocenił.

Dodał, że mają być tam produkowane mikrokontrolery, dając możliwość oddalenia perspektywy uzależnienia się w tej kwestii od rynku chińskiego. (PAP Biznes)

mcb/ gor/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
Amazon.com Inc
AMZN.US195.7400-2.2100 (-1.12%)21:00
Alphabet Inc
GOOGL.US164.2200-1.2700 (-0.77%)21:00
Microsoft Corp
MSFT.US388.8100+0.2500 (+0.06%)21:00
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Grupa Azoty Polyolefins i Orlen zawarły umowę na sfinansowanie zakupu propanu
22:09 - PAP
MP: zadaniem resortu godzenie postulatów interesariuszy procesu transformacji
22:07 - PAP
Grupa Azoty zawarła umowę pożyczki z Orlenem na kwotę nie wyższą niż 28 mln USD
21:24 - PAP
CPK: przejazdy Kolejami Dużych Prędkości będą krótsze od połączeń lotniczych i autostradami
19:53 - PAP
Tauron: umowa kredytowa z BGK zwiększona o 450 mln zł, do 2,45 mld zł
19:36 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Biejat: nie będę się bała ani wielkich korporacji, ani towarzystwa ginekologów i położników
pon, 22:22 - PAP
Były komisarz UE ds. handlu: Kanada ma większe szanse zostać 28. państwem UE niż 51. stanem USA
pon, 22:15 - PAP
Warszawska prokuratura okręgowa: Skrzypek nie zgłaszała zastrzeżeń co do formy i długości przesłuchania
pon, 21:53 - PAP
PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu Konfederacji, szef klubu zapowiada odwołanie
pon, 21:48 - PAP
CBS: USA i Izrael chcą przesiedlić mieszkańców Strefy Gazy do Syrii
pon, 21:44 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq