śro, 23 sty 2019, 2:52 CET, NY 20:52, Londyn 1:52, Tokio 10:52, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
140 tys. turystów odwiedziło w 2018 r. Wigierski Park Narodowy
PAP - Biznes
12 sty 2019, 21:17


12.01.2019, Suwałki (PAP) - 140 tys. turystów odwiedziło w 2018 r. Wigierski Park Narodowy (woj. podlaskie). Główne atrakcje parku minionego roku to spływy Czarną Hańczą, wycieczki Wigierską Kolejką Wąskotorową, rejsy statkiem Tryton oraz zwiedzanie klasztoru pokamedulskiego.

Jak poinformowano PAP w WPN, w 2018 roku było o 15 tysięcy więcej policzonych turystów niż rok wcześniej.

Barbara Perkowska z WPN powiedziała PAP, że turystów w regionie było dużo. "Nasze dane pochodzą z pensjonatów, hoteli, od firm turystycznych współpracujących z parkiem. Dane opieramy też na podstawie sprzedanych przez nas kart wstępu do parku" - dodała Perkowska.

"To był bardzo dobry sezon, było bardzo ciepło i turyści chętnie korzystali z atrakcji Suwalszczyzny. Turyści zwiedzali nasz region pieszo, kajakiem, rowerem lub statkiem" - powiedziała Perkowska.

Według informacji WPN, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się rejsy statkiem Tryton, którym w 1999 roku pływał papież Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki po Suwalszczyźnie. Obecnie lokalny armator oferuje rejsy tym statkiem po jeziorze Wigry. W 2018 roku przepłynęło nim ponad 5 tys. pasażerów.

Około 2,5 tys. osób popłynęło edukacyjną łodzią Leptodora. Łódź ma przeszklone dno, dzięki któremu można oglądać jezioro Wigry.

Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyło się Muzeum Wigier, które powstało w styczniu 2008 r. Inną atrakcją była Wigierska Kolejka Wąskotorowa. Co roku kolejką jeżdżą tysiące osób. Co roku tysiące osób zwiedza też Klasztor Pokamedulski w Wigrach.

Jak poinformowała Perkowska, szczególnie dużym wzięciem w tym roku cieszyły się spływy kajakowe Czarną Hańczą. Spływy oferuje tam w sezonie 20 prywatnych firm. "Spływy kajakowe rzeką Czarną Hańczą cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku popularność ta przerosła oczekiwania organizatorów. Jak informowały nas wypożyczalnie kajaków, bywały takie dni, że brakowało sprzętu" - dodała Perkowska.

"Jak co roku powstają nowe obiekty w parku, znakujemy kolejne miejsca, budujemy nowe kładki i wieże widokowe tak, by turyści byli coraz bardziej zadowoleni, że tutaj przyjechali" - powiedziała Perkowska.

W 2018 roku WPN odbudował m.in. dwie platformy widokowe w Wigrach i Bryzglu, zmodernizował infrastrukturę szlaku turystycznego "Wokół Wigier" i zmodernizował trasę narciarską w Krzywem.

WPN oferuje także turystykę wędkarską. Park udostępnia osiem jezior do wędkowania. W 2018 roku z kart wędkarskich skorzystało blisko 4 tys. wędkarzy.

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Wcześniej, od 1976 roku, istniał jako park krajobrazowy. Na terenie parku znajduje się 40 jezior, w tym największe - Wigry. W parku jest sześć ścieżek edukacyjnych i 16 obszarów objętych ochroną rezerwatową. Najcenniejszym zabytkiem architektury jest klasztor pokamedulski w Wigrach. W 1999 r. odpoczywał w nim podczas pielgrzymki papież Jan Paweł II. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ pch/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street na sporych minusach, wróciły obawy o spowolnienie gospodarcze
wto, 22 sty - PAP
GDDKiA: drogi krajowe przejezdne; lokalnie oblodzenie, śnieg i mgła
wto, 22 sty - PAP
ZEW przeminął - i co dalej?
wto, 22 sty - FMCM
UODO apeluje do resortu cyfryzacji o niewkraczanie w jego kompetencje
wto, 22 sty - PAP
MSZ przybliża dziedzictwo kulturowe krajów Partnerstwa Wschodniego
wto, 22 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Senat USA w czwartek zajmie się ustawami w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
Rząd Wenezueli oskarża wiceprezydenta USA o wspieranie terrorystów
wto, 22 sty - PAP
McConnell: Senat w tym tygodniu zagłosuje nad propozycją Trumpa w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
W Warszawie uczczono pamięć Powstania Styczniowego
wto, 22 sty - PAP
Magdalena Adamowicz: Paweł był grillowany żywcem, słowo może zabić
wto, 22 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq