śro, 23 sty 2019, 2:51 CET, NY 20:51, Londyn 1:51, Tokio 10:51, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

12.01.2019, Gdańsk (PAP) - Organizator akcji, inicjator powołania "Komisji prawdy i zadośćuczynienia" Michał Wojciechowicz nakrywa prześcieradłem pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku, 12 bm. Protest pod hasłem "NIE dla pedofilii w kościele, TAK dla Komisji Prawdy" zorganizowali działacze Lepszego Gdańska. Protestujący domagają się usunięcia pomnika, zmiany nazwy placu, odebrania Jankowskiemu honorowego obywatelstwa. (fot. Adam Warżawa)
Manifestacja pod pomnikiem ks. Jankowskiego w Gdańsku
PAP - Kraj
12 sty 2019, 21:03


12.01.2019, Gdańsk (PAP) - Kilkadziesiąt osób protestowało w sobotę wieczorem w Gdańsku pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego domagając się jego usunięcia. Odlaną z brązu figurę kapłana zakryto białym prześcieradłem.

Na początku grudnia ub. roku w "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej", ukazał się reportaż "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?". W artykule tym kapelanowi Solidarności, wieloletniemu proboszczowi parafii św. Brygidy w Gdańsku Henrykowi Jankowskiemu zarzucono seksualną przemoc wobec nieletnich. Kapłan zmarł w 2010 r.

Na pomnik prześcieradło rozłożył organizator protestu Michał Wojciechowicz i jeden z inicjatorów ogłoszonej 13 grudnia 2018 r. akcji obywatelskiej, która ma na celu powołanie Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia, mającej zbadać przypadki molestowania seksualnego przez duchownych.

Jak tłumaczył zebranym Wojciechowicz, "zakrył pomnik, żeby nie straszył mieszkańców Gdańska".

"W czasach komunistycznych wybudowano wiele pomników żołnierzom radzieckim w podzięce za niby to wyzwolenie Polski spod nazizmu. Wybudowano więc pomniki bandytom, gwałcicielom. Ja niestety widzę tu analogię do tego pomnika. Ten pomnik także wybudowali mieszkańcy niby to w podzięce za niby wkład Jankowskiego w obalenie komunizmu. I postawiono pomnik drapieżcy seksualnemu, wykorzystującemu seksualnie dzieci, młodzież, nieletnich (...) Ja świadomie porównuję funkcjonariuszy rosyjskich z funkcjonariuszami kościelnymi i ich poplecznikami, którzy nie chcą ruszenia tego pomnika" - mówił.

Wojciechowicz dodał, że "ci i ci nie biorą w ogóle pod uwagę cierpienia ofiar". "Liczy się symbol panowania, ponieważ pomniki to symbol panowania nad pamięcią i świadomością. Ofiary sowieckich sołdatów niestety nie doczekały zadośćuczynienia, ale ofiary Jankowskiego doczekają, one żyją i doczekają prawdy" - zaznaczył.

"Chciałbym zwrócić się do włodarzy mojego kochanego Gdańska, do macherów gdańskiej polityki: usuńcie ten pomnik, bo będzie dym" - zagroził Wojciechowicz.

Za jego namową ludzie zaczęli skandować m.in. "będzie dym" oraz "zburzyć go". Manifestujący mieli ze sobą transparenty z takimi hasłami jak: "Dość tej hańby", "Pomnik hańby", "Kościół nie stoi ponad prawem".

Wśród przemawiających na demonstracji była też m.in. posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder oraz przedstawiciele SLD i Partii Razem.

Na zakończenie wiecu Wojciechowicz zapowiedział, że manifestacje pod pomnikiem ks. Jankowskiego będą teraz organizowane 13. dnia każdego miesiąca. Jak tłumaczył, data ta ma związek z 13 grudnia 1981 r. i wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego.

"Stan wojenny to był moment odarcia narodu z godności. I tak samo jest z pedofilią i gwałtem - odziera z godności i stygmatyzuje człowieka na całe życie. Będziemy się tu spotykać co miesiąc trzynastego, do momentu powołania Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia. Co miesiąc będziemy się spotykali na miesięcznicach gdańskich. Oni mieli swoje miesięcznice, my będziemy mieli swoje" - dodał.

Według założeń przyjętych przez inicjatorów powołania Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia, ciało to miałoby działać na podstawie projektu ustawy obywatelskiej, której przygotowaniem zajmie się specjalny komitet. Następnie, ma dojść do społecznej zbiórki 100 tys. podpisów koniecznych, by projekt zgłosić do Sejmu jako obywatelską inicjatywę ustawodawczą.

Na sesji Rady Miasta Gdańska 31 stycznia radni będą głosować nad projektem klubu Koalicji Obywatelskiej o pozbawienie ks. Jankowskiego tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska.

"Jestem pewien, że Rada Miasta Gdańska poprze nasz projekt. Poza tym, radni klubu KO wyszli z inicjatywą usunięcia nazwy skweru imienia ks. Henryka Jankowskiego i pozostawienia go bez żadnego patrona, ewentualnie zmiany nazwy skweru na historyczną. Procedura zmiany skweru już ruszyła. Trudno powiedzieć, czy uda się ją przeprowadzić do najbliższej sesji, ale jesteśmy zdeterminowani, żeby tę sprawę załatwić jak najszybciej" - powiedział w sobotę PAP przewodniczący klubu KO, Cezary Śpiewak-Dowbór.

Klub KO w 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska ma 16 radnych, 6 radnych należy do bezpartyjnego komitetu "Wszystko dla Gdańska" prezydenta Pawła Adamowicza, 12 radnych ma Prawo i Sprawiedliwość.

Samorządowiec zapowiedział, że na styczniowej sesji Rada Miasta Gdańska podejmie też prawdopodobnie apel ws. pomnika ks. Jankowskiego.

"Klub KO przygotował już treść tego apelu i jest w tej chwili uzgadniany z koalicyjnym klubem +Wszystko dla Gdańska+. We wstępnej wersji tego apelu dajemy wyraz temu, że oczekujemy od prezydenta Gdańska podjęcia dalszych działań w kierunku usunięcia pomnika. W przestrzeni publicznej pojawiły się bowiem informacje, które rzucają bardzo poważny cień na kwestię nieskazitelności charakteru księdza Henryka Jankowskiego. Sprawa usunięcia pomnika jest o tyle trudna do rozwiązania, że ufundowały go osoby prywatne, ale stoi na działce miejskiej. W sprawie usunięcia pomnika nie można jednak czekać w nieskończoność" - dodał Śpiewak-Dowbór.

Kilka dni po publikacji artykułu w "GW" gdańska kuria metropolitalna wydała oświadczenie, w którym poinformowano, że "w ostatnich 10 latach (2008-2018) nie wpłynęły żadne doniesienia potwierdzające zarzuty podnoszone w mediach".

"Jednocześnie archidiecezja gdańska wyraża gotowość podjęcia próby rzeczowego i zgodnego z prawdą zbadania wszystkich możliwych aspektów tej sprawy, w myśl wytycznych Konferencji Episkopatu Polski (z dnia 8.10.2014 r.), dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego, a mianowicie: +Gdyby oskarżenie zostało wniesione przeciwko zmarłemu duchownemu, nie należy wszczynać dochodzenia kanonicznego, chyba że zasadnym wydałoby się wyjaśnienie sprawy dla dobra Kościoła+" - napisano też w oświadczeniu. (PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mhr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street na sporych minusach, wróciły obawy o spowolnienie gospodarcze
wto, 22 sty - PAP
GDDKiA: drogi krajowe przejezdne; lokalnie oblodzenie, śnieg i mgła
wto, 22 sty - PAP
ZEW przeminął - i co dalej?
wto, 22 sty - FMCM
UODO apeluje do resortu cyfryzacji o niewkraczanie w jego kompetencje
wto, 22 sty - PAP
MSZ przybliża dziedzictwo kulturowe krajów Partnerstwa Wschodniego
wto, 22 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Senat USA w czwartek zajmie się ustawami w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
Rząd Wenezueli oskarża wiceprezydenta USA o wspieranie terrorystów
wto, 22 sty - PAP
McConnell: Senat w tym tygodniu zagłosuje nad propozycją Trumpa w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
W Warszawie uczczono pamięć Powstania Styczniowego
wto, 22 sty - PAP
Magdalena Adamowicz: Paweł był grillowany żywcem, słowo może zabić
wto, 22 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq