śro, 23 sty 2019, 2:59 CET, NY 20:59, Londyn 1:59, Tokio 10:59, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych spadła w XII o 4,1 proc. - IZFiA, Analizy Online
PAP - Biznes
11 sty 2019, 16:40


11.01.2019, Warszawa (PAP) - Wartość aktywów pod zarządzaniem polskich funduszy inwestycyjnych spadła w grudniu o 4,1 proc. mdm do 256,8 mld zł - napisano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz Online. To piąty miesiąc z rzędu, gdy łączna wartość zgromadzonego kapitału spadła.

"Grudzień przyniósł załamanie na globalnych rynkach finansowych - wartość indeksu MSCI AC World, który grupuje spółki z rynków rozwiniętych i wschodzących, spadła o -7,2 proc., najwięcej w całym roku. Niepokoje wobec ewentualnego spowolnienia gospodarki Stanów Zjednoczonych wywołały wyprzedaż na rynkach. Szczególnie mocno ucierpiała Wall Street (S&P500 stracił - 9,2 proc.)" - podano w raporcie.

"W ślad za amerykańskimi indeksami poszły giełdy w większości zakątków świata. Na GPW było nieco spokojniej - w grudniu indeks WIG stracił -0,9 proc., wyraźnie mniej na tle pozostałych giełd. Wśród polskich spółek relatywnie lepiej radziły sobie blue chipy - straciły -0,6 proc., podczas gdy sWIG80 spadł o blisko -3,4 proc." - dodano.

Autorzy raportu wskazali, że trudna sytuacja rynkowa zaciążyła na wynikach inwestycyjnych funduszy z ekspozycją na akcje, co w połączeniu z ujemnym bilansem sprzedaży odbiło się na aktywach.

Jak podano, za grudniowy spadek aktywów przede wszystkim odpowiadają fundusze aktywów niepublicznych. Wartość zarządzanych przez nie środków jest o prawie 8 mld zł niższa niż w listopadzie i wyniosła na koniec 2018 roku niespełna 85 mld zł.

"To najniższy poziom od ponad trzech lat. Przyczyną jest głównie ujemne saldo wpłat i wypłat, jednak warto podkreślić, że fundusze poniosły również stratę z tytułu wyniku zarządzania" - podano w raporcie.

Aktywa funduszy akcji, jak podano, zmniejszyły się w grudniu o prawie 1,2 mld zł (-4,4 proc.).

"To z jednej strony efekt bardzo trudnej sytuacji rynkowej - większość produktów z tego segmentu zakończyła grudzień pod kreską - z drugiej zaś kontynuacji przewagi umorzeń nad wpłatami, która trwa od lutego 2018 r." - napisali analitycy.

Podali również, że trwa spadek aktywów funduszy absolutnej stopy zwrotu - grudzień był siódmym miesiącem z rzędu, gdy wartość kapitału uległa zmniejszeniu (-0,8 mld zł, -8,3 proc.).

"Zadecydował o tym przede wszystkim ujemny bilans sprzedaży - środki wycofywane są

nieprzerwanie od ponad roku. Klientów z jednej strony zniechęcają nie najlepsze stopy zwrotu, z drugiej zaś umorzenia to efekt ujawnienia afery GetBack i problemów tych towarzystw funduszy inwestycyjnych, które wchodziły w relacje biznesowe z windykatorem" - podano w raporcie.

"Miniony miesiąc nie sprzyjał również funduszom dłużnym - wartość aktywów na koniec

grudnia była o 0,8 mld zł niższa niż miesiąc wcześniej (-1,8 proc.). To niemal wyłącznie wynik przewagi umorzeń nad wpłatami. Inwestorzy wycofują środki przede wszystkim z funduszy obligacji korporacyjnych - w efekcie ich aktywa spadły w grudniu o ponad 0,9 mld zł" - dodano.

Według raportu, grudzień był także drugim miesiącem w całym 2018 roku, kiedy zmniejszyła się wartość środków zgromadzonych w ramach funduszy gotówkowych i pieniężnych.

"Spadek był jednak niewielki i wynikał z ujemnego salda wpłat i wypłat (wynik z tytułu zarządzania był dodatni)" - podali analitycy.

"Wzrostu aktywów doświadczyły tylko dwa relatywnie niewielkie segmenty funduszy - sekurytyzacyjne i nieruchomości. W obu przypadkach stoi za tym dodatni wynik z tytułu zarządzania" - dodali. (PAP Biznes)

sar/ gor/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Więcej wiadomości dla symbolu AOL...
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Kwotowania
Analizy Online SA
AOL55.00+0.50 (+0.92%)01-22

Pozostałe skojarzone
GetBack SA
GBK3.75-0.77 (-17.04%)04-16
sWIG80
SWIG8010934.34-53.24 (-0.48%)01-22
WIG
WIG59734.92-130.59 (-0.22%)01-22
S&P 500 - U.S.
^SPX2632.90-37.81 (-1.42%)01-22
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Wall Street na sporych minusach, wróciły obawy o spowolnienie gospodarcze
wto, 22 sty - PAP
GDDKiA: drogi krajowe przejezdne; lokalnie oblodzenie, śnieg i mgła
wto, 22 sty - PAP
ZEW przeminął - i co dalej?
wto, 22 sty - FMCM
UODO apeluje do resortu cyfryzacji o niewkraczanie w jego kompetencje
wto, 22 sty - PAP
MSZ przybliża dziedzictwo kulturowe krajów Partnerstwa Wschodniego
wto, 22 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Senat USA w czwartek zajmie się ustawami w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
Rząd Wenezueli oskarża wiceprezydenta USA o wspieranie terrorystów
wto, 22 sty - PAP
McConnell: Senat w tym tygodniu zagłosuje nad propozycją Trumpa w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
W Warszawie uczczono pamięć Powstania Styczniowego
wto, 22 sty - PAP
Magdalena Adamowicz: Paweł był grillowany żywcem, słowo może zabić
wto, 22 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq