śro, 23 sty 2019, 2:59 CET, NY 20:59, Londyn 1:59, Tokio 10:59, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
MON: nowy dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich; nowi oficerowie w NATO
PAP - Biznes
11 sty 2019, 16:34


11.01.2019, Warszawa (PAP) - Płk Dariusz Lewandowski będzie nowym dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich - poinformował w piątek MON. Szef resortu Mariusz Błaszczak powołał też dwóch oficerów na nowe stanowiska w strukturach międzynarodowych NATO: gen. bryg. Zenona Brzuszkę i gen. bryg. Stanisława Kaczyńskiego.

W piątek resort obrony poinformował, że z dniem 4 lutego 2019 r. płk Dariusz Lewandowski został wyznaczony przez ministra Błaszczaka na stanowisko dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Płk Dariusz Lewandowski urodził się 25 sierpnia 1968 roku w Jedwabnem. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu i Akademii Obrony Narodowej. Skończył też Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne Akademii Obrony Narodowej oraz Studia Polityki Obronnej. Ma też ukończony kurs dowódców batalionów.

Karierę wojskową rozpoczął w 2. Berlińskim Pułku Zmechanizowanym w Giżycku, gdzie zajmował kolejno stanowiska: dowódcy plutonu, a następnie dowódcy kompanii. W latach 1994-1999 pełnił służbę w 4. Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie dowodził batalionem czołgów. Po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej i uzyskaniu tytułu oficera dyplomowanego w 2001 roku został skierowany do 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisko zastępcy dowódcy 1. Legionowskiego Batalionu Dowodzenia. W latach 2002-2014 Lewandowski zajmował szereg stanowisk sztabowych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a następnie w Dowództwie Operacyjnym SZ i Dowództwie Operacyjnym Rodzaju Sił Zbrojnych.

W tym okresie był odpowiedzialny za planowanie użycia Polskich Kontyngentów Woskowych w misjach i operacjach poza granicami kraju. Uczestniczył też w planowaniu operacyjnym w siłach zbrojnych oraz przygotowaniu części operacyjno-taktycznej ćwiczeń, w tym wszystkich edycji ćwiczenia ANAKONDA. Odbył też praktykę w ramach rezerwy kadrowej w dowództwie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisku szefa szkolenia dywizji oraz w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej na stanowisku zastępcy dowódcy brygady. Od 9 stycznia 2017 roku był dowódcą 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, którą dowodzić będzie płk Dariusz Lewandowski została w zeszłym roku, wraz z 1 Warszawską Brygadą Pancerną z Wesołej, podporządkowana nowoutworzonej 18 Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach. Trzecia brygada, która wejdzie w skład tej dywizji ma być formowana w 2019 r. Utworzenie tej czwartej dywizji w wojsku polskim ma wzmocnić militarnie wschodnią flankę naszego kraju.

Wcześniej MON informował, że dotychczasowy dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Ryszard Pietras obejmie stanowisko Zastępcy Dowódcy Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie.

W piątek resort obrony poinformował też o wyznaczeniu przez ministra Błaszczaka na nowe stanowiska w strukturach NATO dwóch polskich oficerów. Gen. bryg. Zenon Brzuszko został wyznaczony na stanowisko Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie w Mons.

Natomiast gen. bryg. Stanisław Kaczyński został wyznaczony na stanowisko Zastępcy Szefa Sztabu ds. Wsparcia w Dowództwie Sił Lądowych NATO w Izmirze. Obaj oficerowie zostali powołani na nowe stanowiska z dn. 21 stycznia tego roku.

Będący dotychczas w rezerwie kadrowej Brzuszko do września ub. r. dowodził polsko-litewsko-ukraińską Wielonarodową Brygadą w Lublinie (LITPOLUKRBRIG). Poprzednio był zastępcą dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Służył na misjach w: Kosowie, Iraku i Afganistanie. Był oficerem łącznikowym do spraw operacyjnych i rozpoznawczych w United States Central Command. Służbę wojskową rozpoczął w 1990 r. jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

54-letni Kaczyński ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Od 2016 r. był zastępcą dowódcy-szefem sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Wcześniej, po ukończeniu podyplomowych studiów na AON w 2014 r., dowodził 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Poprzednio był szefem sztabu tej brygady, a przedtem służył w Dowództwie Wojsk Lądowych na stanowisku szefa oddziału szkolenia w Zarządzie Wojsk Aeromobilnych. Brał udział w misjach w: Afganistanie, trzykrotnie w Iraku i na dwóch zmianach w Bośni i Hercegowinie. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk, Jakub Borowski

krz/ brw/ mrr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street na sporych minusach, wróciły obawy o spowolnienie gospodarcze
wto, 22 sty - PAP
GDDKiA: drogi krajowe przejezdne; lokalnie oblodzenie, śnieg i mgła
wto, 22 sty - PAP
ZEW przeminął - i co dalej?
wto, 22 sty - FMCM
UODO apeluje do resortu cyfryzacji o niewkraczanie w jego kompetencje
wto, 22 sty - PAP
MSZ przybliża dziedzictwo kulturowe krajów Partnerstwa Wschodniego
wto, 22 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Senat USA w czwartek zajmie się ustawami w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
Rząd Wenezueli oskarża wiceprezydenta USA o wspieranie terrorystów
wto, 22 sty - PAP
McConnell: Senat w tym tygodniu zagłosuje nad propozycją Trumpa w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
W Warszawie uczczono pamięć Powstania Styczniowego
wto, 22 sty - PAP
Magdalena Adamowicz: Paweł był grillowany żywcem, słowo może zabić
wto, 22 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq