śro, 23 sty 2019, 2:56 CET, NY 20:56, Londyn 1:56, Tokio 10:56, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Analizy Online: Aktywa TFI spadły o 4,1% m/m do 256,8 mld zł w grudniu
ISBnews - Biznes
11 sty 2019, 16:31


Warszawa, 11.01.2019 (ISBnews) - Wartość środków powierzonych krajowym funduszom inwestycyjnym spadła w grudniu o 4,1% m/m do 256,8 mld zł, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.

"Trudna sytuacja rynkowa zaciążyła wynikom inwestycyjnym funduszy z ekspozycją na akcje, a to w połączeniu z ujemnym bilansem sprzedaży odbiło się na aktywach - w grudniu wartość aktywów pod zarządzaniem polskich funduszy inwestycyjnych zmniejszyła się o blisko -11 mld zł, do 256,8 mld zł. To już piąty miesiąc z rzędu, gdy łączna wartość zgromadzonego kapitału spadła" - czytamy w raporcie.

Za grudniowy spadek aktywów przede wszystkim odpowiadają fundusze aktywów niepublicznych - wartość zarządzanych przez nie środków jest o prawie -8 mld zł niższa niż w listopadzie (jeden z większych spadków w historii), i wyniosła na koniec 2018 roku niespełna 85 mld zł. To najniższy poziom od ponad trzech lat.

"Przyczyną jest głównie ujemne saldo wpłat i wypłat, jednak warto podkreślić, że fundusze poniosły również stratę z tytułu wyniku zarządzania. Miniony miesiąc nie był udany również dla funduszy akcji - ich aktywa zmniejszyły się o prawie -1,2 mld zł (-4,4%). To z jednej strony efekt bardzo trudnej sytuacji rynkowej - większość produktów z tego segmentu zakończyła grudzień pod kreską - z drugiej zaś kontynuacji przewagi umorzeń nad wpłatami, która trwa od lutego 2018 r." - czytamy także.

Trwa również spadek aktywów funduszy absolutnej stopy zwrotu - grudzień był siódmym miesiącem z rzędu, gdy wartość kapitału uległa zmniejszeniu (-0,8 mld zł, -8,3%). Zadecydował o tym przede wszystkim ujemny bilans sprzedaży - środki wycofywane są nieprzerwanie od ponad roku. Klientów z jednej strony zniechęcają nie najlepsze stopy zwrotu, z drugiej zaś umorzenia to efekt ujawnienia afery GetBack i problemów tych towarzystw funduszy inwestycyjnych, które wchodziły w relacje biznesowe z windykatorem.

"Miniony miesiąc nie sprzyjał również funduszom dłużnym - wartość aktywów na koniec grudnia była o -0,8 mld zł niższa niż miesiąc wcześniej (-1,8%). To niemal wyłącznie wynik przewagi umorzeń nad wpłatami. Inwestorzy wycofują środki przede wszystkim z funduszy obligacji korporacyjnych - w efekcie ich aktywa spadły w grudniu o ponad -0,9 mld zł" - czytamy dalej.

Grudzień był także drugim miesiącem w całym 2018 r., kiedy zmniejszyła się wartość środków zgromadzonych w ramach funduszy gotówkowych i pieniężnych. Spadek był jednak niewielki i wynikał z ujemnego salda wpłat i wypłat (wynik z tytułu zarządzania był dodatni). Wzrostu aktywów doświadczyły tylko dwa relatywnie niewielkie segmenty funduszy - sekurytyzacyjne i nieruchomości. W obu przypadkach stoi za tym dodatni wynik z tytułu zarządzania, podsumowano w materiale.

(ISBnews)

  RSS  
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
GetBack SA
GBK3.75-0.77 (-17.04%)04-16
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Wall Street na sporych minusach, wróciły obawy o spowolnienie gospodarcze
wto, 22 sty - PAP
GDDKiA: drogi krajowe przejezdne; lokalnie oblodzenie, śnieg i mgła
wto, 22 sty - PAP
ZEW przeminął - i co dalej?
wto, 22 sty - FMCM
UODO apeluje do resortu cyfryzacji o niewkraczanie w jego kompetencje
wto, 22 sty - PAP
MSZ przybliża dziedzictwo kulturowe krajów Partnerstwa Wschodniego
wto, 22 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z ISBnews
Medinice ma amerykański patent na elektrodę diagnostyczną
wto, 22 sty - ISBnews
Polwax miał wstępnie 17,6 mln zł zysku netto w 2018, możliwy spadek zysku w 2019
wto, 22 sty - ISBnews
PCC Rokita ma umowę z EBI na 45 mln euro kredytu na inwestycje
wto, 22 sty - ISBnews
KGHM ma porozumienie ze stroną społeczną ws. podwyżki stawek płac zasadniczych
wto, 22 sty - ISBnews
Rząd ma przyjąć uchwałę ws. Strategii Cyberbezpieczeństwa w III kw. 2019 r.
wto, 22 sty - ISBnews

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq