śro, 23 sty 2019, 2:55 CET, NY 20:55, Londyn 1:55, Tokio 10:55, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

10.01.2019, Athens (PAP/EPA) - German Chancellor Angela Merkel and Greek Prime Minster Alexis Tsipras (not pictured) attend a joint press conference following their meeting at the Maximus Mansion in Athens, Greece, 10 January 2019. Merkel comes to Greece on a two-days official visit to discuss the bilateral relations as well as European and international issues with the Greek leadership. (fot. Simela Pantzartzi)
Merkel w Grecji wzywa UE do solidarności w polityce migracyjnej
PAP - Świat
11 sty 2019, 16:19


11.01.2019, Ateny (PAP/dpa) - Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w piątek po rozmowach w Grecji z prezydentem tego kraju Prokopisem Pawlopulosem do wspólnej i solidarnej polityki migracyjnej w UE. Ateny i Berlin wciąż dzieli kwestia reparacji wojennych.

Według Merkel "kwestia uchodźców dotyczy wszystkich". "Niemcy zawsze mówiły jasno, że nie możemy w tej sprawie zostawiać Grecji samej" - oświadczyła.

Podkreśliła również, że Berlin zawsze opowiadał się za wspólną unijną polityka azylową i uchodźczą, "do której każdy musi wnosić wkład". Dodała, że zdaje sobie sprawę z przepełnienia obozów dla migrantów na wyspach na Morzu Egejskim.

Strony poruszyły również kwestie umowy o zmianie nazwy Macedonii, wyrażając opinię, że zarówno Skopje, jak i Ateny powinny wprowadzić w życie to porozumienie.

Zawarta w czerwcu umowa Skopje-Ateny to próba zakończenia trwającego ponad ćwierć wieku sporu o nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej Macedonii. Grecja domaga się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiej historii. W umowie uzgodniono zmianę konstytucyjnej nazwy Macedonii, a w zamian Grecja ma już nie blokować członkostwa Skopje w UE i NATO.

Dpa pisze, że obecnie Ateny i Berlin "zgadzają się niemal we wszystkich tematach". W tym kontekście agencja wymienia politykę migracyjną oraz umowę o zmianie nazwy Macedonii. Zauważa zarazem, że jedna kwestia dzieli Ateny i Berlin - reparacje za II wojnę światową. Temat ten był już poruszany w czwartek podczas rozmów Merkel z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem.

Pawlopulos zaznaczył w piątek, że reparacje "mogą być wyjaśnione prawnie na poziomie europejskim". Są historycznie uzasadnione - dodał.

Merkel natomiast zapewniła, że Niemcy są świadomi swojej historycznej odpowiedzialności. "Wiemy też, jak wiele cierpienia przenieśliśmy Grecji jako Niemcy w czasie narodowego socjalizmu" - oświadczyła.

Powołana przez parlament w Atenach komisja ekspertów kilka lat temu oszacowała straty wojenne Grecji na co najmniej 289 miliardów euro. Roszczenia obejmują zarówno odszkodowania dla rodzin osób zamordowanych przez nazistów w czasie wojny, jak i spłatę przymusowej pożyczki udzielonej przez Grecję w 1942 roku niemieckim władzom okupacyjnym.

Niemcy uważają natomiast kwestię reparacji za zamkniętą. Na mocy porozumienia z 1960 roku władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 milionów zachodnioniemieckich marek. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione.

Merkel w piątek odwiedziła również niemiecką szkołę w Atenach. Podczas debaty w niej stwierdziła, że "nie widzi w najbliższym czasie" możliwości przyjęcia Turcji do UE. Jednocześnie wypowiedziała się przeciwko zerwaniu negocjacji z Ankarą. "To przyniosłoby więcej szkód" - oceniła.

Kanclerz w piątek kończy dwudniową wizytę w Atenach. Dpa pisze, że szefowa niemieckiego rządu w greckiej stolicy ma jeszcze rozmawiać z szefem głównej partii opozycyjnej Nowa Demokracja Kyriakosem Micotakisem.(PAP)

mobr/mc/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street na sporych minusach, wróciły obawy o spowolnienie gospodarcze
wto, 22 sty - PAP
GDDKiA: drogi krajowe przejezdne; lokalnie oblodzenie, śnieg i mgła
wto, 22 sty - PAP
ZEW przeminął - i co dalej?
wto, 22 sty - FMCM
UODO apeluje do resortu cyfryzacji o niewkraczanie w jego kompetencje
wto, 22 sty - PAP
MSZ przybliża dziedzictwo kulturowe krajów Partnerstwa Wschodniego
wto, 22 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Senat USA w czwartek zajmie się ustawami w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
Rząd Wenezueli oskarża wiceprezydenta USA o wspieranie terrorystów
wto, 22 sty - PAP
McConnell: Senat w tym tygodniu zagłosuje nad propozycją Trumpa w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
W Warszawie uczczono pamięć Powstania Styczniowego
wto, 22 sty - PAP
Magdalena Adamowicz: Paweł był grillowany żywcem, słowo może zabić
wto, 22 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq