śro, 23 sty 2019, 2:53 CET, NY 20:53, Londyn 1:53, Tokio 10:53, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

11.01.2019, Gerold (PAP/EPA) - Children walk along a snow covered road in Gerold, Germany, 11 January 2019. Austria and southern Germany have received heavy snowfalls in the past days. Weather forecasts warn that a snowstorm could cause roadblocks and increased avalanche danger in many parts of the affected region. (fot. Philipp Guelland)
W Niemczech i Austrii śnieżyce wciąż dają się we znaki
PAP - Świat
11 sty 2019, 15:44


11.01.2019, Monachium (PAP/dpa/APA) - Śnieżyce nadal utrudniają życie zwłaszcza mieszkańcom alpejskich regionów Niemiec i Austrii. Utrzymuje się duże zagrożenie lawinowe, wiele dróg jest nieprzejezdnych, zimowa pogoda utrudnia także komunikację lotniczą.

W bawarskim powiecie Garmisch-Partenkirchen z powodu obfitych opadów śniegu ogłoszono w piątek stan klęski żywiołowej. Wcześniej zdecydowano się na to w powiatach Miesbach, Bad Toelz-Wolfratshausen, Traunstein i Berchtesgadener Land.

W piątek sytuacja nieco się poprawiła, ale już w nocy z soboty na niedzielę prognozy meteo mówią o kolejnych obfitych opadach śniegu w Alpach i w rejonie Lasu Bawarskiego. Nie wyklucza się też, że na obszarach położonych na wysokości poniżej 1200 metrów śnieg może przejść w marznący deszcz powodujący gołoledź.

Zimowa pogoda wciąż utrudnia komunikację lotniczą. W Monachium i we Frankfurcie nad Menem odwołano w piątek po ok. 120 lotów w związku z przewidywanymi opadami śniegu.

Na autostradzie A8 w Bawarii wielu ludzi spędziło noc z czwartku na piątek w samochodach z powodu oblodzenia. Drogę blokowały stojące w poprzek ciężarówki. Ratownicy zaopatrywali ludzi w gorące napoje. Dopiero w piątek rano ruch zaczęto stopniowo przywracać.

Zapowiedzianą na piątek poprawę pogody austriackie służby chcą wykorzystać do oceny zagrożenia lawinowego z wykorzystaniem śmigłowców i do przygotowania kontrolowanego wyzwalania lawin z użyciem materiałów wybuchowych. Czasu nie ma wiele, ponieważ również dla Austrii prognozy na niedzielę przewidują kolejne śnieżyce w rejonie Alp.

W południowej części Dolnej Austrii w piątek nadal zamkniętych było 26 szkół. Nie wyklucza się, że również w poniedziałek część uczniów będzie tam miała wolne.

W Dolnej Austrii wciąż zamkniętych jest wiele tras i wyciągów narciarskich.

W usuwaniu skutków śnieżyc pomaga służbom austriackim także wojsko. W piątek zaangażowanych było w to ok. 500 żołnierzy, a kanclerz Sebastian Kurz poinformował, że w stan gotowości postawiono kolejny tysiąc. Wojskowe śmigłowce są wykorzystywane do ewakuacji ludzi z odciętych od świata miejsc. Żołnierze wyposażeni w sprzęt alpinistyczny zrzucają śnieg z dachów domów.(PAP)

az/ kar/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street na sporych minusach, wróciły obawy o spowolnienie gospodarcze
wto, 22 sty - PAP
GDDKiA: drogi krajowe przejezdne; lokalnie oblodzenie, śnieg i mgła
wto, 22 sty - PAP
ZEW przeminął - i co dalej?
wto, 22 sty - FMCM
UODO apeluje do resortu cyfryzacji o niewkraczanie w jego kompetencje
wto, 22 sty - PAP
MSZ przybliża dziedzictwo kulturowe krajów Partnerstwa Wschodniego
wto, 22 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Senat USA w czwartek zajmie się ustawami w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
Rząd Wenezueli oskarża wiceprezydenta USA o wspieranie terrorystów
wto, 22 sty - PAP
McConnell: Senat w tym tygodniu zagłosuje nad propozycją Trumpa w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
W Warszawie uczczono pamięć Powstania Styczniowego
wto, 22 sty - PAP
Magdalena Adamowicz: Paweł był grillowany żywcem, słowo może zabić
wto, 22 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq