śro, 23 sty 2019, 3:01 CET, NY 21:01, Londyn 2:01, Tokio 11:01, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Podlaskie - W Suwałkach powstanie stacja do tankowania paliw CNG
PAP - Biznes
11 sty 2019, 14:56


11.01.2019, Suwałki (PAP) - W Suwałkach (Podlaskie) powstanie stacja do tankowania paliw CNG. List intencyjny w tej sprawie podpisali w piątek wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło i prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Suwałki planują kupić 15 autobusów zasilanych CNG.

Stacja ma powstać przy zajezdni Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Sejneńskiej. Suwalski ratusz planuje także zakup 15 autobusów zasilanych CNG, co stanowić będzie ok. 40 proc. całego taboru w mieście.

Plany te mają związek z projektem dotyczącym wymiany taboru autobusów komunikacji miejskiej w Suwałkach. Jak poinformował magistrat, do 31 stycznia zostanie złożony wniosek o dofinansowanie tego projektu środkami z Unii Europejskiej.

"Dbałość o środowisko naturalne oraz zdrowie mieszkańców to nasz priorytet. Zakup kilkunastu nowych autobusów na CNG to pierwszy krok do tego, by wymienić całkowicie stary tabor na nowoczesny i ekologiczny. Ważny dla nas jest także fakt, że autobusy gazowe są zarazem niskoemisyjne jak i wyraźnie tańsze od elektrycznych" - powiedział po podpisaniu listu intencyjnego prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Jak informuje biuro prasowe PGNiG Obrót Detaliczny, władze polskich miast coraz częściej doceniają korzyści ekonomiczne związane z wykorzystaniem autobusów na CNG. Koszt przejechania 100 kilometrów takim pojazdem jest o ok. 10 proc. niższy niż w przypadku autobusu zasilanego olejem napędowym. Ponadto, w nadchodzących latach, oszczędności mogą wzrosnąć nawet do ok. 20 proc., co ma związek z planowanym zniesieniem akcyzy na gaz ziemny CNG do celów napędowych.

"Autobusy zasilane CNG to ekologiczne i ciche pojazdy, które świetnie sprawdzają się w środowisku miejskim. To dojrzała technologia, która gwarantuje długoletnią bezawaryjną pracę i duży zasięg wynoszący nawet do 500 kilometrów" - powiedział wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło.

Według danych PGNiG Obrót Detaliczny, wymiana taboru napędzanego olejem napędowym na rzecz CNG, pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń. W przypadku tlenków azotu do 50 proc., dwutlenku węgla do ok. 15 proc., zaś w przypadku pyłów PM do 99 proc. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ drag/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
PGN7.35+0.06 (+0.82%)01-22
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Wall Street na sporych minusach, wróciły obawy o spowolnienie gospodarcze
wto, 22 sty - PAP
GDDKiA: drogi krajowe przejezdne; lokalnie oblodzenie, śnieg i mgła
wto, 22 sty - PAP
ZEW przeminął - i co dalej?
wto, 22 sty - FMCM
UODO apeluje do resortu cyfryzacji o niewkraczanie w jego kompetencje
wto, 22 sty - PAP
MSZ przybliża dziedzictwo kulturowe krajów Partnerstwa Wschodniego
wto, 22 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Senat USA w czwartek zajmie się ustawami w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
Rząd Wenezueli oskarża wiceprezydenta USA o wspieranie terrorystów
wto, 22 sty - PAP
McConnell: Senat w tym tygodniu zagłosuje nad propozycją Trumpa w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
W Warszawie uczczono pamięć Powstania Styczniowego
wto, 22 sty - PAP
Magdalena Adamowicz: Paweł był grillowany żywcem, słowo może zabić
wto, 22 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq