śro, 23 sty 2019, 3:00 CET, NY 21:00, Londyn 2:00, Tokio 11:00, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Rybnik - Przez osiem miesięcy zamknięty będzie łącznik dróg 78 i 929
PAP - Biznes
11 sty 2019, 14:51


11.01.2019, Katowice (PAP) - Na ok. osiem miesięcy zostanie zamknięty w Rybniku odcinek ul. Obwiednia Południowa między drogami nr 78 (ul. Wodzisławska) i 929 (ul. 1 Maja). To część inwestycji związanej z budową tamtejszego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna.

Budowa rybnickiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna to największy unijny projekt dotyczący dróg wojewódzkich w woj. śląskim. Miasto ma nadzieję na zakończenie całej inwestycji w 2019 r.

Jego elementem jest budowa liczącej niespełna kilometr tzw. drogi śródmiejskiej. Będzie to połączenie głównej powstającej arterii - poprzez Obwiednię Południową - ze ścisłym centrum Rybnika, alternatywne dla obciążonej ruchem ul. Wodzisławskiej.

W ramach budowy drogi śródmiejskiej, w rejonie tzw. mostu zamysłowskiego (wiedzie nim linia kolejowa w kierunku Raciborza), powstanie rondo łączące ją z ul. Obwiednią Południową. Na czas tych prac konieczne jest zamknięcie istniejącej ważnej przelotowej drogi, związane z wprowadzeniem objazdów i zmian w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej.

Miasto wyznaczyło trasy objazdów przez centrum lub ul. Śląską w dzielnicy Chwałowice - różne dla pojazdów osobowych oraz ciężarowych. Zmiany w komunikacji miejskiej będą dotyczyły łącznie czterech linii autobusowych.

W trwającym od wiosny 2017 r. pierwszym etapie budowy Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna w Rybniku, powstać ma jej liczący ponad 10 km bezkolizyjny, dwujezdniowy odcinek od ronda Raciborskiego na granicy z Żorami (przy tamtejszym węźle A1) do ul. Wodzisławskiej. Na całym odcinku zaplanowano pięć węzłów (w tym jeden z drogą śródmiejską).

Przetarg na wykonawcę obu tych dróg miasto rozpoczęło w październiku 2016 r. Wybrano wartą 352,6 mln zł brutto ofertę spółki Intercor z Zawiercia. Zapowiadano, że prowadzone jednocześnie na wielu odcinkach prace mają zostać zrealizowane w półtora roku.

Koszt całego przedsięwzięcia związanego z obecnym etapem budowy trasy w Rybniku oszacowano na 433,7 mln zł (ok. 83 mln zł z tej kwoty to zaplanowane odszkodowania). Przy własnym udziale pochodzącym z kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym władze miasta uzyskały niemal 290 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Tym samym projekt ten okazał się największym spośród inwestycji dotyczących dróg wojewódzkich wspieranych ze środków obecnego śląskiego RPO. Jest to również największa dotacja, jaką kiedykolwiek przyznano pojedynczemu projektowi w ramach śląskiego RPO oraz największa unijna dotacja w historii Rybnika.

Cała Droga Regionalna Racibórz-Pszczyna ma być częściowo zmodernizowaną, a częściowo nowobudowaną trasą o długości ok. 60 km. W inwestycjach obejmujących jej poszczególne odcinki uczestniczą gminy, powiaty i samorząd woj. śląskiego. Praktycznie gotowy jest już fragment od Pszczyny do Żor. Kolejny, kilkunastokilometrowy, ma przeciąć Rybnik..

Inwestycję na terenie Rybnika planowano już w latach 70. ub. wieku. Proces projektowania rozpoczął się w 2011 r. W 2015 r. miasto podzieliło budowę trasy na dwa etapy i zapewniło finansowanie w oparciu o kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i wsparcie unijne. Drugi etap, od ul. Wodzisławskiej do granicy z Rydułtowami, zakłada budowę trasy jednojezdniowej.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street na sporych minusach, wróciły obawy o spowolnienie gospodarcze
wto, 22 sty - PAP
GDDKiA: drogi krajowe przejezdne; lokalnie oblodzenie, śnieg i mgła
wto, 22 sty - PAP
ZEW przeminął - i co dalej?
wto, 22 sty - FMCM
UODO apeluje do resortu cyfryzacji o niewkraczanie w jego kompetencje
wto, 22 sty - PAP
MSZ przybliża dziedzictwo kulturowe krajów Partnerstwa Wschodniego
wto, 22 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Senat USA w czwartek zajmie się ustawami w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
Rząd Wenezueli oskarża wiceprezydenta USA o wspieranie terrorystów
wto, 22 sty - PAP
McConnell: Senat w tym tygodniu zagłosuje nad propozycją Trumpa w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
W Warszawie uczczono pamięć Powstania Styczniowego
wto, 22 sty - PAP
Magdalena Adamowicz: Paweł był grillowany żywcem, słowo może zabić
wto, 22 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq