śro, 23 sty 2019, 3:00 CET, NY 21:00, Londyn 2:00, Tokio 11:00, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
PiS chce zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy ws. użytkowania wieczystego
PAP - Biznes
11 sty 2019, 14:34


11.01.2019, Warszawa (PAP) - Wniosek o zwołanie na 17 stycznia nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy ws. użytkowania wieczystego zapowiedzieli w piątek przedstawiciele warszawskiego PiS. Chcą, by na sesji prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował nt. przygotowania stolicy do obowiązków związanych z bonifikatami.

Przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska (KO) powiedziała PAP, że wniosek o zwołanie sesji jeszcze do niej nie wpłynął. "Rozumiem, że radni z PiS rozmawiają z mieszkańcami przez media, a nie przez radę miasta" - podkreśliła.

Zaznaczyła jednak, że ma obowiązek zwołania sesji na wniosek grupy radnych. "Przy czym nie jestem specjalnie zobligowana do terminu; mam siedem dni, w czasie których muszę zwołać (sesję)" - dodała Malinowska-Grupińska. Jak zaznaczyła, radni obecnie bardzo ciężko pracują nad sesją budżetową planowaną na 24 stycznia.

Wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura (PiS) powiedział na piątkowym briefingu, że "ratusz nie udziela warszawiakom żadnych informacji w związku przyjętymi przepisami dot. 98-proc. bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości".

Przekonywał, że jak dotąd nie są też dostępne wzory wniosków, które mieszkańcy stolicy mieliby w tej sprawie kierować. Dlatego - mówił - na stronach warszawskiej PiS jest kompleksowa informacja dot. warunków uzyskania bonifikaty. Dodał, że radni Prawa i Sprawiedliwości pełnią dyżury, w czasie których udzielają porad w tej sprawie oraz w kwestiach związanych z podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste.

Figura poinformował, że przedstawiciele PiS w Radzie Miasta złożą wniosek o jej nadzwyczajne posiedzenie. Chcą, by miało ono cztery punkty: informację prezydenta Warszawy nt. przygotowania stolicy oraz urzędów dzielnic do wykonywania obowiązków związanych ze sprawą bonifikaty, informację prezydenta miasta ws. interpretacji przepisów dotyczących objęcia bonifikatą garaży (w tym stanowiących część budynku mieszkalnego).

Warszawski PiS chce także, by na sesji Trzaskowski udzielił informacji w zakresie podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste oraz by radni zajęli się projektem uchwały autorstwa PiS, która zobowiązuje Ratusz do systematycznego "składania sprawozdań z postępów prac nad przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości".

W grudniu Rada Warszawy zdecydowała o przywróceniu 98-proc. bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Decyzja ta zapadła na nadzwyczajnej sesji zwołanej na wniosek prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który wycofał się z obniżenia ulgi do maksimum 60 proc.

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy uchwaliła 98-proc. bonifikatę jako standardową, a 99-proc. w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Projekt przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), a poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu. (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek, Karol Kostrzewa

wni/ kos/ par/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street na sporych minusach, wróciły obawy o spowolnienie gospodarcze
wto, 22 sty - PAP
GDDKiA: drogi krajowe przejezdne; lokalnie oblodzenie, śnieg i mgła
wto, 22 sty - PAP
ZEW przeminął - i co dalej?
wto, 22 sty - FMCM
UODO apeluje do resortu cyfryzacji o niewkraczanie w jego kompetencje
wto, 22 sty - PAP
MSZ przybliża dziedzictwo kulturowe krajów Partnerstwa Wschodniego
wto, 22 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Senat USA w czwartek zajmie się ustawami w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
Rząd Wenezueli oskarża wiceprezydenta USA o wspieranie terrorystów
wto, 22 sty - PAP
McConnell: Senat w tym tygodniu zagłosuje nad propozycją Trumpa w sprawie shutdownu
wto, 22 sty - PAP
W Warszawie uczczono pamięć Powstania Styczniowego
wto, 22 sty - PAP
Magdalena Adamowicz: Paweł był grillowany żywcem, słowo może zabić
wto, 22 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq