pon, 21 sty 2019, 1:15 CET, NY 19:15, Londyn 0:15, Tokio 9:15, ^SPX +1.32%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
W. Brytania - Rząd ostrzega przed sześciomiesięcznymi opóźnieniami w portach
PAP - Biznes
7 gru 2018, 16:47


7.12.2018, Londyn (PAP) - Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia w sprawie dalszych relacji handlowych.

W liście do firm działających na rynku opieki zdrowotnej Hancock przypomniał, że już w sierpniu informował o sześciotygodniowym ryzyku opóźnień i zastrzegał wówczas, że te szacunki mogą się zmienić.

"Jednostki rządowe pracują nad tym, aby zaprojektować systemy celne i kontroli na brytyjskiej granicy, które zapewniłyby, że towary będą nadal mogły trafiać do tego kraju bez opóźnień wynikających z dodatkowych weryfikacji. Wykonaliśmy postęp, (...) ale brytyjski rząd nie ma kontroli nad tym, jakie ograniczenia wprowadzą państwa członkowskie na granicy UE, a Komisja Europejska jasno zapowiedziała, że w razie bezumownego scenariusza (wyjścia ze Wspólnoty - PAP) będzie stosować pełne kontrole graniczne" - tłumaczył.

Minister zapowiedział, że rządowe plany wykazały, że należy się spodziewać "znacząco ograniczonego dostępu do przepraw do Dover i Folkestone przez nawet do sześciu miesięcy". Jak zastrzegł, "to zdecydowanie najgorszy możliwy scenariusz, ale jako odpowiedzialny rząd mamy obowiązek przygotowania się na każdą ewentualność".

"Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy (w sprawie przyszłych relacji), to będziemy naciskać na państwa członkowskie, aby wprowadzić pragmatyczne rozwiązania pozwalające na dalszy pełen przepływ dóbr z korzyścią dla obu stron. W obszarach, w których nie możemy tolerować poważnych opóźnień - np. lekarstw i produktów medycznych - musimy mieć plany awaryjne odpowiadające na zagrożenia wynikające z tych najgorszych scenariuszy" - napisał Hancock.

Szef resortu zdrowia powtórzył także swoją wcześniejszą sugestię, że zgodnie z rządowymi szacunkami firmy farmaceutyczne powinny zwiększyć swoje zwykłe zapasy leków i produktów medycznych o dodatkowy, sześciotygodniowy margines bezpieczeństwa na wypadek krótkotrwałych zakłóceń w dostawach w razie braku porozumienia z UE.

Jednocześnie wyraźnie zaznaczył, że szpitale, przychodnie i apteki nie powinny samodzielnie gromadzić zapasów leków, a lekarze nie powinni wypisywać pacjentom recept na zapas. Zagroził sankcjami dyscyplinarnymi w przypadku wykrycia takich praktyk.

Hancock powtórzył, że rząd brytyjski "uznaje wartościowy wkład obywateli UE" zatrudnionych w służbie zdrowia (NHS) w jej funkcjonowanie i liczy na to, że pracodawcy na terenie całego kraju pomogą im w ubieganiu się o status osoby osiedlonej, który pozwoli im zachować prawo rezydencji w Wielkiej Brytanii.

Obecnie osoby zatrudnione w NHS mogą rejestrować się w ramach drugiej fazy testowej nowego systemu, a wiele firm zdecydowało się nawet pokryć koszty ich aplikacji.

Według oficjalnych statystyk aż 10 proc. lekarzy i 7 proc. pielęgniarek w brytyjskiej publicznej służbie zdrowia pochodzi z innych państw UE. Pracę w tym sektorze znalazło ponad 8,5 tys. Polaków, którzy stanowią piątą co do liczebności grupę narodowościową po Brytyjczykach, Indusach, Filipińczykach i Irlandczykach.

Dyskusja na temat konsekwencji braku umowy w sprawie wyjścia z UE dla Irlandii wpisuje się w gorączkowe dyskusje przed wtorkowym głosowaniem w Izbie Gmin. Premier mniejszościowego rządu Theresa May zmaga się z problemami, aby uzyskać większość głosów w parlamencie niezbędną dla przyjęcia wypracowanego przez nią projektu umowy z UE.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 29 marca 2019 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ ndz/ ap/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Min. Kwieciński: 100 szlaków turystycznych i 10 schronisk dostosujemy dla niepełnosprawnych
nie, 20 sty - PAP
W poniedziałek górnicy z "S" odwiedzą biura śląskich posłów PiS
nie, 20 sty - PAP
Morawiecki i szef Google gośćmi Okrągłego Stołu Innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej
nie, 20 sty - PAP
Łódź - Wyłoniono wykonawców remontów kamienic przy ul. Włókienniczej
nie, 20 sty - PAP
Węgry - Zmarł producent filmowy Andy Vajna
nie, 20 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Żona prezydenta Adamowicza odebrała w Gdańsku Nagrodę Orła Jana Karskiego
nie, 20 sty - PAP
Papież modlił się za ofiary katastrof na morzu i zamachu w Kolumbii
nie, 20 sty - PAP
Gdańsk: ponad tysiąc osób wzięło udział w "Światełku dla Pawła"
nie, 20 sty - PAP
Hall: dziedzictwo Pawła Adamowicza nie pójdzie na marne
nie, 20 sty - PAP
Kard. Nycz: wszyscy patrzą czy słowa chrześcijan o jedności niosą ze sobą czyny
nie, 20 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq