pon, 21 sty 2019, 1:29 CET, NY 19:29, Londyn 0:29, Tokio 9:29, ^SPX +1.32%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Putin: Rosja może włączyć Grecję w projekty dostaw gazu do Europy
PAP - Biznes
7 gru 2018, 16:46


7.12.2018, Moskwa (PAP) - Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek na spotkaniu z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, że Moskwa gotowa jest rozważyć możliwość włączenia firm greckich do projektów dostaw gazu rosyjskiego trasą południową do krajów europejskich.

Na konferencji prasowej z Ciprasem, który złożył w piątek wizytę w Moskwie, Putin powiedział, że Rosja gotowa jest rozpatrzyć wariant włączenia firm z Grecji "do dużych projektów infrastrukturalnych", związanych z dostawami gazu z Rosji przez kraje Europy południowej. Surowiec z Rosji - jak przypomniał - pokrywa prawie połowę zapotrzebowania Grecji na gaz; w przypadku ropy naftowej jest to około 10 proc.

Cipras powiedział, że Unia Europejska tworzy "przeszkody w kwestii rozwoju Tureckiego Potoku w stronę Grecji i Włoch". Zarzucił UE "podwójne standardy" w tej kwestii. Gazociąg Turecki Potok (Turkish Stream) Rosja buduje po dnie Morza Czarnego do europejskiej części Turcji i jedna z dwóch nitek magistrali może być przedłużona do krajów UE.

Szef rządu Grecji w rozmowach z Putinem poparł też pomysł, by Gazociąg Transadriatycki (TAP), przeznaczony do przesyłu gazu z Azerbejdżanu do UE, mógł przyjmować także surowiec z Rosji.

Cipras powiedział na konferencji prasowej z Putinem, że rosyjski prezydent przedstawił mu "szczegółowe informacje" na temat niedawnego incydentu pomiędzy okrętami Rosji i Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Podkreślił, że sprawa ta jest dla Grecji ważna ze względu na to, że w ukraińskim mieście Mariupol nad Morzem Azowskim żyje około 130 tys. osób pochodzenia greckiego.

Bez udziału Rosji - przekonywał Cipras - nie jest możliwe zrealizowanie inicjatyw mających na celu rozwiązanie problemów międzynarodowych. "Grecja jest krajem Unii Europejskiej i NATO i powinna wypełniać swoje zobowiązania. Uważa jednak, że każda architektura bezpieczeństwa czy inicjatywa dotycząca rozwiązania problemów międzynarodowych powinna angażować Rosję" - oświadczył. Wyraził nadzieję, że Grecja stanie się mostem pomiędzy UE i Rosją.

Z kolei Putin wyraził nadzieję, iż Rosji i Grecji nie dzieli już kwestia wydalenia przez Ateny rosyjskich dyplomatów latem br. "Mam nadzieję, że ten rozdział został już rzeczywiście zamknięty" - powiedział. Oświadczył przy tym, że Rosja nadal nie zgadza się z uzasadnieniem tej decyzji, bowiem - jego zdaniem - trudno wyobrazić sobie, by Rosja mogła "planować jakieś spiski" przeciwko Grecji. "To po prostu nonsens, bzdura" - zapewnił.

Jednocześnie Cipras przekazał Putinowi wyrazy zaniepokojenia Aten z powodu planowanej przez Moskwę sprzedaży rosyjskich systemów rakietowych S-400 Triumf Turcji; przekonywał, że Turcja chce wobec Grecji "utrzymywać casus belli" (formalny powód do wojny).

Zakup przez Turcję rosyjskich S-400, które nie nadają się do zintegrowania z systemami obronnymi NATO, budzi także niepokój w USA i innych państwach NATO.

Rosyjski Gazprom zakończył w listopadzie budowę morskiego odcinka Tureckiego Potoku. Cały projekt zakładał budowę przez Morze Czarne dwóch nitek, z których każda będzie miała przepustowość 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Putin zapowiadał w listopadzie, że poprzez drugą nitkę gaz może tranzytem przez Turcję popłynąć do "krajów południowej i południowo-wschodniej Europy".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Więcej wiadomości dla symbolu CL.F...
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Kwotowania
Ropa WTI Fut
CL.F53.64-0.16 (-0.30%)1:29

Pozostałe skojarzone
Gazprom PJSC
OGZD.UK4.746+0.076 (+1.63%)01-18
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Min. Kwieciński: 100 szlaków turystycznych i 10 schronisk dostosujemy dla niepełnosprawnych
nie, 20 sty - PAP
W poniedziałek górnicy z "S" odwiedzą biura śląskich posłów PiS
nie, 20 sty - PAP
Morawiecki i szef Google gośćmi Okrągłego Stołu Innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej
nie, 20 sty - PAP
Łódź - Wyłoniono wykonawców remontów kamienic przy ul. Włókienniczej
nie, 20 sty - PAP
Węgry - Zmarł producent filmowy Andy Vajna
nie, 20 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Żona prezydenta Adamowicza odebrała w Gdańsku Nagrodę Orła Jana Karskiego
nie, 20 sty - PAP
Papież modlił się za ofiary katastrof na morzu i zamachu w Kolumbii
nie, 20 sty - PAP
Gdańsk: ponad tysiąc osób wzięło udział w "Światełku dla Pawła"
nie, 20 sty - PAP
Hall: dziedzictwo Pawła Adamowicza nie pójdzie na marne
nie, 20 sty - PAP
Kard. Nycz: wszyscy patrzą czy słowa chrześcijan o jedności niosą ze sobą czyny
nie, 20 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq