pon, 21 sty 2019, 1:28 CET, NY 19:28, Londyn 0:28, Tokio 9:28, ^SPX +1.32%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Kwieciński: najważniejszym zadaniem resortu była koordynacja wdrażania Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
PAP - Biznes
7 gru 2018, 16:35


7.12.2018, Warszawa (PAP) - Najważniejszym zadaniem MIiR była koordynacja wdrażania Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju - powiedział w piątek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, podsumowując trzy lata działania swojego resortu. Dodał, że na realizację SOR w latach 2016-2020 przeznaczonych będzie 2,1 biliona złotych.

"Do tej pory uruchomiliśmy nieco ponad 900 mld zł, czyli 62 proc. z puli założonych środków publicznych, które wynoszą 1,5 biliona złotych - mówił. Zaznaczył, że 0,6 bln zł mają wynieść środki prywatne.

Jego zdaniem to właśnie skuteczne wdrażanie SOR wpłynęło na dobre wyniki makroekonomiczne polskiej gospodarki, takie jak tempo wzrostu PKB powyżej 5 proc, jedna z najniższych w UE stóp bezrobocia (5,8 proc.), nadwyżka w budżecie w wysokości 6,5 mld zł, czy rosnące o 7,6 proc. rok do roku płace.

Podkreślił, że choć do tej pory motorem wzrostu gospodarczego były inwestycje publiczne, to dane GUS za trzeci kwartał tego roku, wskazują na to, że w znaczący sposób odbijają również inwestycje prywatne. "Inwestycje wzrosły prawie 10 proc. rok do roku" - mówił.

Dodał, że dwa najważniejsze wyzwania to podtrzymanie tego wyniku oraz dalsze zwiększenie udziału inwestycji prywatnych. Służyć ma temu m.in reforma procesu inwestycyjnego, który resort ma przeprowadzić w przyszłym roku. "Obejmie ona przede wszystkim spore zmiany w prawie budowlanym" - zapowiedział.

Szef resortu inwestycji i rozwoju podsumował wszystkie programy inwestycyjne ministerstwa. Powiedział, że w ramach różnych programów finansowanie trafiło do ponad 44 tysięcy przedsięwzięć wartych prawie 358 miliardów złotych. Wartość wsparcia UE w tych projektach to ponad 220 miliardów złotych. "Oznacza to, że dwie trzecie funduszy dla Polski jest już zagospodarowanych" - ocenił minister. Wyraził też zadowolenie z faktu, że aż 32,5 proc. środków trafiło do przedsiębiorstw. Zaznaczył, że to swoistego rodzaju nowość, ponieważ w poprzedniej perspektywie budżetowej głównymi beneficjentami pieniędzy unijnych były samorządy. Obecnie - jak wyliczył resort - trafia do nich 31,4 proc. środków.

W przyszłym roku MIiR planuje podpisać umowy na inwestycje, w których wartość dofinansowania unijnego wyniesie 46 miliardów złotych. Na koniec roku wykorzystane ma być 277 miliardów złotych z UE, czyli 84 proc. puli dla Polski. Z tych pieniędzy będą finansowane nowe inwestycje, na przykład droga ekspresowa S7 Warszawa - Grójec, czy autostrada A1 Częstochowa - Tuszyn.

Oprócz środków z UE resort koordynuje też inwestycje finansowane z Planu Junckera. Ich wartość wyniosła około 60 miliardów złotych, a wysokość zatwierdzonego wsparcia to ponad 15 miliardów złotych. "To daje naszemu krajowi piąte miejsce w UE; za Francją, Włochami, Hiszpanią i Niemcami" - powiedział Kwieciński. Zapowiedział, że w przyszłym roku planowane jest z tego źródła pozyskanie finansowania, na co najmniej 7 dużych inwestycji.

Zadaniem Ministerstwa jest też wdrażanie dwóch programów finansowanych ze środków budżetowych. Są to: program Mosty dla Regionów i program budowy dróg lokalnych. Na ten drugi przeznaczono dodatkowych 500 milionów złotych z budżetu. Pieniądze - jak wynika z danych resortu - trafiły do 421 samorządów, które zrealizują 433 inwestycje. W efekcie powstanie 561 kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Na Mosty dla Regionów trwa nabór wniosków, który zakończy się do 29 marca 2019 roku.

Do końca 2019 roku MIiR ma też ambitny plan wybudowania 100 tys. mieszkań w programie Mieszkanie Plus oraz m.in. uruchomienie programu dopłat do czynszów. Ministerstwo przygotowało już trzy ustawy, których celem jest większe bezpieczeństwo rodzin: specustawę mieszkaniową, która ma uwolnić atrakcyjne grunty i przyspieszyć budowę mieszkań przy zachowaniu standardów urbanistycznych; ustawę, która wprowadza dopłaty do czynszów wysokości nawet kilkuset złotych przez 15 lat; ustawę przekształcającą użytkowanie wieczyste gruntów pod nieruchomościami mieszkaniowymi we własność.

Podczas omawiania trzyletniej działalności resortu minister Kwieciński podkreślił również jak dużym i ważnym przedsięwzięciem będzie program Dostępność Plus. "To nie tylko 23 mld złotych na inwestycje zwiększające dostępność, ale też na przykład zmiany w prawie" - mówił. Zaznaczył, że "pierwszy w historii projekt ustawy o dostępności, jest teraz we wstępnych konsultacjach ze środowiskami osób niepełnosprawnych".

"W przyszłym roku chcemy stworzyć nowy projekt wizji Polski do 2050 roku - powiedział w piątek na konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że głównym założeniem ma być wzrost zarobków Polaków. Minister zapowiedział, że nowa wizja Polski do 2050 roku będzie zakładać wzrost zarobków Polaków i zwiększenie tzw. dochodu rozporządzalnego (dochód po opłaceniu zaliczki na podatek dochodowy, podatków, np. od dochodów z własności oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne - PAP). W 2017 roku wyniósł on 1598 zł netto, co oznacza, że od 2015 roku wzrósł o 212 zł.

Kwieciński podkreślił, że wzrost zarobków będzie możliwy m.in. dzięki przestawieniu gospodarki na tory innowacyjności. "Żeby to osiągnąć musimy mieć pieniądze na poziomie państwa, ale też na poziomie przedsiębiorstw" - mówił. Dodał, że kluczem do zwiększenia zasobności naszych portfeli jest wzrost gospodarczy między 4-5 proc. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Min. Kwieciński: 100 szlaków turystycznych i 10 schronisk dostosujemy dla niepełnosprawnych
nie, 20 sty - PAP
W poniedziałek górnicy z "S" odwiedzą biura śląskich posłów PiS
nie, 20 sty - PAP
Morawiecki i szef Google gośćmi Okrągłego Stołu Innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej
nie, 20 sty - PAP
Łódź - Wyłoniono wykonawców remontów kamienic przy ul. Włókienniczej
nie, 20 sty - PAP
Węgry - Zmarł producent filmowy Andy Vajna
nie, 20 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Żona prezydenta Adamowicza odebrała w Gdańsku Nagrodę Orła Jana Karskiego
nie, 20 sty - PAP
Papież modlił się za ofiary katastrof na morzu i zamachu w Kolumbii
nie, 20 sty - PAP
Gdańsk: ponad tysiąc osób wzięło udział w "Światełku dla Pawła"
nie, 20 sty - PAP
Hall: dziedzictwo Pawła Adamowicza nie pójdzie na marne
nie, 20 sty - PAP
Kard. Nycz: wszyscy patrzą czy słowa chrześcijan o jedności niosą ze sobą czyny
nie, 20 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq