pon, 21 sty 2019, 1:20 CET, NY 19:20, Londyn 0:20, Tokio 9:20, ^SPX +1.32%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Sejm zdecydował, że ok. 11 mld zł z tegorocznych oszczędności zwiększy wydatki
PAP - Biznes
6 gru 2018, 19:41


6.12.2018, Warszawa (PAP) - Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelizację ustawy okołobudżetowej na ten rok. Przewiduje ona przeznaczenie ok.11 mld zł z tegorocznych oszczędności na zwiększenie wydatków.

Za nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 głosowało 253 posłów, przeciw było 176, a 6 wstrzymało się od głosu.

Pierwotnie projekt rządowy przewidywał zwiększenie tegorocznych wydatków o ok. 8 mld zł, ale zmiany podwyższające tę kwotę do ok. 11 mld zł wprowadziła sejmowa komisja finansów publicznych.

Przewidziane w ustawie zmiany dotyczą m.in. powiększenia funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia w wysokości 1,8 mld zł (z przeznaczeniem na sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej) oraz przekazaniem do NFZ w roku 2018 dotacji z budżetu państwa na sfinansowanie świadczeń udzielanych m.in. osobom nieubezpieczonym w kwocie około 320,2 mln zł.

Nowela zakłada, jak wskazano w uzasadnieniu, przekazanie z budżetu państwa w 2018 r. 2,1 mld zł Funduszowi Reprywatyzacji - na realizację projektów inwestycyjnych. Zdaniem rządu będzie to dodatkowy mechanizm aktywnego oddziaływania na gospodarkę.

Ustawa umożliwia też przekazanie dotacji celowej z budżetu państwa w wysokości 1,1 mld zł na inwestycje w drogi samorządowe.

Założono także przekazanie 715,5 mln zł z budżetu państwa dla Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa. Pieniądze mają zostać wydane na pomoc dla gospodarstw rolnych, w których powstały szkody spowodowane suszą w 2018 r.

Zmiana umożliwia przeznaczenie dodatkowych środków na restrukturyzację sektora górnictwa węgla kamiennego w roku 2018 w wysokości 150 mln zł.

Nowela rezerwuje też kwotę 1,8 mld zł na objęcie przez Skarb Państwa akcji spółki PKP PLK.

Ponadto założono zwiększenie limitu wydatków budżetu na finansowanie ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego dla rodziców oraz małżonków rodziców posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny. Wydatki te wzrosną z 18,26 mln zł do 21 mln zł (co oznacza wzrost o 2,74 mln zł).

W noweli znalazły się także zapisy wprowadzone przez komisję finansów publicznych. Zgodnie z nimi Fundusz Emerytur Pomostowych zostanie zasilony kwotą 1 mld zł, a Fundusz Rezerwy Demograficznej kwotę 2 mld zł. Zdecydowano też o przeniesieniu 12 mln zł z obrony narodowej do ABW. (PAP)

mmu/ awy/ drag/ asa/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
ICE Rotterdam Coal - ICE
LU.F86.25+0.55 (+0.64%)01-18
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Min. Kwieciński: 100 szlaków turystycznych i 10 schronisk dostosujemy dla niepełnosprawnych
nie, 20 sty - PAP
W poniedziałek górnicy z "S" odwiedzą biura śląskich posłów PiS
nie, 20 sty - PAP
Morawiecki i szef Google gośćmi Okrągłego Stołu Innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej
nie, 20 sty - PAP
Łódź - Wyłoniono wykonawców remontów kamienic przy ul. Włókienniczej
nie, 20 sty - PAP
Węgry - Zmarł producent filmowy Andy Vajna
nie, 20 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Żona prezydenta Adamowicza odebrała w Gdańsku Nagrodę Orła Jana Karskiego
nie, 20 sty - PAP
Papież modlił się za ofiary katastrof na morzu i zamachu w Kolumbii
nie, 20 sty - PAP
Gdańsk: ponad tysiąc osób wzięło udział w "Światełku dla Pawła"
nie, 20 sty - PAP
Hall: dziedzictwo Pawła Adamowicza nie pójdzie na marne
nie, 20 sty - PAP
Kard. Nycz: wszyscy patrzą czy słowa chrześcijan o jedności niosą ze sobą czyny
nie, 20 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq