pon, 21 sty 2019, 1:29 CET, NY 19:29, Londyn 0:29, Tokio 9:29, ^SPX +1.32%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
MC: projekt ustawy o dostępności cyfrowej w sejmie jeszcze w tym roku
PAP - Biznes
6 gru 2018, 17:53


6.12.2018, Warszawa (PAP) - Projekt dot. dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, który ułatwi korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym i starszym, jeszcze w tym roku powinien trafić do sejmu - zapowiedział w czwartek wiceszef MC Karol Okoński.

Wiceminister informował o postępie prac nad ustawą członkom sejmowej Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Jej celem jest poprawa dostępności stron internetowych i aplikacji wszystkich podmiotów publicznych, w tym np. szkół, dla osób niepełnosprawnych, niewidomych czy słabowidzących. Według MC o dostępności serwisu internetowego można mówić wtedy, gdy wszyscy użytkownicy mają pełny dostęp do jego treści, mogą te treści zrozumieć, a wygodna nawigacja umożliwia logiczną i intuicyjną interakcję z serwisem.

Jak powiedział Okoński, 8 listopada projekt nowych przepisów został przyjęty przez komitet stały, a w przyszłym tygodniu zostanie on wysłany na Radę Ministrów, dzięki czemu jeszcze w tym roku powinien on trafić do sejmu.

"Biorąc pod uwagę kalendarz sejmowy, pierwsze prace sejmowe rozpoczną się w styczniu przyszłego roku" - mówił wiceminister cyfryzacji.

Nowe przepisy stanowią implementację dyrektywy unijnej, która przewiduje, że wszystkie strony internetowe podmiotów publicznych i ich aplikacje mobilne były dostępne w standardzie WCAG2.0 na poziomie AA. Mają one także dać ministrowi cyfryzacji uprawnienia do kontrolowania realizacji przepisów oraz nakładania kar administracyjnych.

"Uważamy, że ustawa jest bardzo potrzebna" - podkreślał minister Okoński.

Jak zapewnił, ustawie będą towarzyszyć działania wspierające, resort planuje m.in. wydać przewodniki merytoryczne "prowadzące za rękę jeśli chodzi o zapewnienie dostępności cyfrowej w urzędzie". Powstanie także narzędzie do samodzielnej weryfikacji dostępności i mechanizm, który pozwoli je ulepszać. Zdaniem przedstawicieli resortu, zobowiązane instytucje zdążą z wdrożeniem nowych wytycznych, gdyż obowiązki wynikające z ustawy wchodzą w życie w 2020 r., a na cały 2019 r. przewidziano prace informacyjne i edukacyjne; mają też powstać szablony stron internetowych np. dla szkół.

Posłowie w trakcie dyskusji pytali, czy nie ma obaw, że podobnie jak w wypadku RODO pojawi się kolejna fala szantażystów, którzy będą chcieli wymuszać zdobywanie pozytywnych opinii i zarabiać na nowym obowiązku.

Przedstawiciele resortu cyfryzacji zapewniali jednak, że dzięki nowym przepisom wprowadzającym RODO, nad którymi pracuje w tej chwili parlament, podobne działanie ma stać się przestępstwem, co ograniczy tego typu praktyki. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ drag/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Min. Kwieciński: 100 szlaków turystycznych i 10 schronisk dostosujemy dla niepełnosprawnych
nie, 20 sty - PAP
W poniedziałek górnicy z "S" odwiedzą biura śląskich posłów PiS
nie, 20 sty - PAP
Morawiecki i szef Google gośćmi Okrągłego Stołu Innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej
nie, 20 sty - PAP
Łódź - Wyłoniono wykonawców remontów kamienic przy ul. Włókienniczej
nie, 20 sty - PAP
Węgry - Zmarł producent filmowy Andy Vajna
nie, 20 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Żona prezydenta Adamowicza odebrała w Gdańsku Nagrodę Orła Jana Karskiego
nie, 20 sty - PAP
Papież modlił się za ofiary katastrof na morzu i zamachu w Kolumbii
nie, 20 sty - PAP
Gdańsk: ponad tysiąc osób wzięło udział w "Światełku dla Pawła"
nie, 20 sty - PAP
Hall: dziedzictwo Pawła Adamowicza nie pójdzie na marne
nie, 20 sty - PAP
Kard. Nycz: wszyscy patrzą czy słowa chrześcijan o jedności niosą ze sobą czyny
nie, 20 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq