sob, 19 sty 2019, 16:38 CET, NY 10:38, Londyn 15:38, Tokio 0:38, ^SPX +1.32%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

06.12.2018, Elbląg (PAP) - Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zakończenia ćwiczeń Anakonda-18 w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu, 6 bm. Anakonda-18 to największe, cyklicznie odbywające się ćwiczenia organizowane przez Polskę. W tym roku udział w ćwiczeniach wzięli żołnierze z 10 krajów. (fot. Tomasz Waszczuk)
Prezydent: podczas ćwiczenia Anakonda 18 udało się zrealizować wszystkie zakładane elementy
PAP - Kraj
6 gru 2018, 15:38


6.12.2018, Elbląg (PAP) - Podczas ćwiczenia Anakonda 18 udało się zrealizować wszystkie zakładane elementy - podkreślił w czwartek w Elblągu prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, ćwiczono nie tylko działania bojowe, ale też obronne wobec działań hybrydowych.

Prezydent i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak brali udział w czwartek w Elblągu w uroczystym zakończeniu ćwiczenia Anakonda 18 oraz podsumowaniu procesu certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

W trakcie uroczystości akt mianowania na stopień generała dywizji otrzymał gen. bryg. Krzysztof Motacki - dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Z kolei akty mianowania na stopień generała brygady prezydent wręczył płk. Piotrowi Malinowskiemu - szefowi sztabu Wielonarodowej Dywizji Północy Wschód i płk. Dariuszowi Żuchowskiemu - zastępcy szefa sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód ds. zabezpieczenia.

W swoim wystąpieniu prezydent ocenił, że Anakonda 18 to "duże wydarzenie ćwiczebne", które odbywało się nie tylko na terenie Polski, ale i w państwach bałtyckich. Ćwiczenie - podkreślił prezydent - było niezwykle wymagające. "Oznaczało z jednej strony tradycyjne ćwiczenie działań bojowych, ale też obronne wobec działań hybrydowych" - mówił Duda. "Gratuluję, że udało się zrealizować wszystkie założone elementy" - dodał.

Prezydent pogratulował także wszystkim zaangażowanym w proces tworzenia i certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. "Doskonała ocena uzyskana w certyfikacji stanowi potwierdzenie nie tylko ciężkiej pracy, ale jest z pewnością powodem do wielkiej satysfakcji" - mówił.

W swoim wystąpieniu prezydent wyraził nadzieję, iż "w najbliższych miesiącach, latach będziemy mogli oczekiwać zwiększenia w Polsce sojuszniczej obecności", ale żołnierze będą "mieli coraz więcej okazji do tego, aby doskonalić swoje współdziałanie w warunkach bojowych".

"Po to - wyjaśnił, zwracając się do żołnierzy - abyście potem w razie potrzeby ramię w ramię (...) jako najsprawniejsza wspólna armia świata mogli stawać w obronie świata wolnego. I abyście zawsze wracali spokojnie do domu" - podkreślił Duda.

Według niego czwartkowa uroczystość to przede wszystkim "kolejne podkreślenie naszego sojuszu i naszych zdolności obronnych". Jak dodał, jest to "niezwykle ważne w tym niezwykle dynamicznie zmieniającym się świecie, jeśli chodzi o architekturę bezpieczeństwa". Prezydent podkreślił też, że żołnierze armii sojuszniczych są u nas zawsze "mile widziani".

Podziękował także wszystkim żołnierzom polskim oraz armii sojuszniczych, którzy brali udział w ćwiczeniu. "Boże błogosław naszym żołnierzom i ich rodzinom" - powiedział prezydent.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił z kolei, że ćwiczenia Anakonda 18 były "dużym wyzwaniem", któremu - jak ocenił - żołnierze NATO sprostali. "Żołnierze naszych wojsk sojuszniczych udowodnili, że są sprawni, udowodnili, że potrafią ze sobą współpracować, udowodnili naszą solidarność i troskę o wspólne bezpieczeństwo" - stwierdził.

Szef MON pogratulował wszystkim żołnierzom, że "udowodnili swoją sprawność, wiedzę wojskową, zaangażowanie" w to, aby "stanowić bardzo ważny filar bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

Podczas uroczystości w Elblągu prezydent Duda uczcił minutą ciszy pamięć zmarłego w zeszłym tygodniu b. prezydenta USA George'a H.W. Busha.

"Jestem pewny, że gdyby nie polityka Stanów Zjednoczonych, gdyby nie polityka pana prezydenta Ronalda Reagana, z którym jako wiceprezydent współpracował pan George Bush, gdyby nie późniejsza jego polityka jako prezydenta Stanów Zjednoczonych, nie padłaby Żelazna Kurtyna i nie byłoby tego dzisiejszego pięknego spotkania" - powiedział.

Ulokowane w Elblągu Dowództwo ma odpowiadać za koordynację działań wielonarodowych batalionowych grup bojowych rozmieszczonych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie na mocy decyzji warszawskiego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego z 2016 r.

Duda przybył do Elbląga bezpośrednio po powrocie z Waszyngtonu, gdzie uczestniczył w uroczystości pogrzebowej b. prezydenta USA.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ msom/ ann/ amt/ hgt/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Małopolskie - Powstanie obwodnica Podłęża, łącząca A4 z Niepołomicką Strefą Inwestycyjną
15:55 - PAP
Kernel zwiększył w II kw. 2018/19 sprzedaż zboża o 141,9 proc. rdr
15:22 - PAP
To nie ryzyko spadło, ale świadomość jego występowania
12:35 - PWC
Opolskie - 47 mln złotych na ścieżki rowerowe w sąsiedztwie Opola
12:04 - PAP
Spychalski: prezydent spotka się w Davos m.in. z prezydentem Brazylii i szefem NATO
11:33 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Policja: uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza przebiegły spokojnie
sob, 16:35 - PAP
W Bazylice Mariackiej pochowano prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
sob, 16:25 - PAP
Meksyk: ponadtrzykrotnie wyższy bilans ofiar wybuchu rurociągu
sob, 16:04 - PAP
Magdalena Adamowicz do lekarzy: wiem, że robiliście wszystko, aby uratować Pawła
sob, 14:37 - PAP
Abp Głódź: Śmierć Pawła Adamowicza - wezwaniem do koniecznej przemiany stylu naszego życia
sob, 14:25 - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq