pon, 21 sty 2019, 1:27 CET, NY 19:27, Londyn 0:27, Tokio 9:27, ^SPX +1.32%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Miedwiediew: sankcje wobec Ukrainy na czas nieokreślony
PAP - Świat
6 gru 2018, 13:33


6.12.2018, Moskwa (PAP) - Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w czwartek, że nie wiadomo obecnie, jak długo Rosja utrzyma sankcje nałożone na firmy i przedstawicieli Ukrainy. Zapewnił, że Rosja nie jest zainteresowana tym, by konfrontacja w postaci sankcji trwała wiecznie.

Mówiąc o sankcjach ekonomicznych wprowadzonych w listopadzie przez Rosję Miedwiediew oświadczył, że nie są one wymierzone w społeczeństwo i gospodarkę Ukrainy, a dotyczą "tych, którzy szkodzą naszemu krajowi". Wskazał, że liczba osób objętych sankcjami może się zmienić.

Zgodnie z decyzją rządu sankcjami objęte zostały 322 osoby fizyczne i 68 osób prawnych z Ukrainy.

Miedwiediew powiedział, że nie wiadomo, jak długo restrykcje będą obowiązywać. Zapowiedział jednak, że jeśli Ukraina będzie utrzymywać swoje ograniczenia, Rosja utrzyma także swoje. Szef rządu oświadczył, że Rosja jest dla Ukrainy największym partnerem handlowym, podczas gdy Ukraina nie jest tak znaczącym partnerem dla Rosji.

Premier, który udzielił dorocznego wywiadu rosyjskim stacjom telewizyjnym, wspomniał także o sankcjach zachodnich. Powtórzył wcześniej wyrażaną przez władze Rosji ocenę, że sankcje są zjawiskiem negatywnym, ale mają dla Rosji pewne skutki pozytywne, np. w postaci rozwoju krajowej produkcji rolnej.

Miedwiediew zapewnił, że plany "dedolaryzacji" rosyjskiej gospodarki nie oznaczają ograniczeń dla obywateli, jednak Rosja - jak tłumaczył - powinna "orientować się na własną walutę" i w niej rozliczać się np. z Indiami i Chinami.

Znaczna część wywiadu dotyczyła spraw wewnętrznych, w tym podniesienia przez rząd wieku emerytalnego. Premier powiedział, że władze zdawały sobie sprawę, że decyzja ta wywoła "negatywne emocje", ale oświadczył, że rząd nie miał innej możliwości.

Po ogłoszeniu w połowie roku zmian emerytalnych w całej Rosji doszło do demonstracji, głównie organizowanych przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej (KPRF). Ten krok rządu znacznie osłabił poparcie dla władz, w tym dla prezydenta Władimira Putina.

Dorocznego wywiadu, podsumowującego działalność rządu w mijającym roku, Miedwiediew udzielił państwowym stacjom telewizyjnym: Rossija 1, Rossija 24 i RT, a także biznesowej stacji RBK i regionalnemu kanałowi z Tomska. W poprzednich latach w wywiadzie z premierem uczestniczyła nie stacja regionalna, a niezależna telewizja Dożd.

Jak co roku, rozmowę moderował wicedyrektor państwowego holdingu medialnego WGTRK Siergiej Brilow. Pod koniec listopada opozycjonista Aleksiej Nawalny ujawnił, iż Brilow, należący do czołówki państwowych dziennikarzy telewizyjnych i przeprowadzający wywiady także z Putinem, posiada paszport brytyjski.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow publicznie bronił Brilowa argumentując, że dziennikarz nie jest urzędnikiem państwowym i zapewniając, że Brilow niejednokrotnie udowodnił, że jest "absolutnym patriotą". Jednak pojawiły się wątpliwości, czy jako obywatel obcego państwa Brilow ma prawo np. zasiadać w radzie społecznej ministerstwa obrony Rosji.

Weteran rosyjskiego dziennikarstwa telewizyjnego Władimir Pozner, który jest obywatelem Rosji, Francji i USA, ocenił, że ze względu na zajmowane stanowisko - wiceszefa telewizji państwowej - Brilow nie powinien łączyć obywatelstwa dwóch państw.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ az/ ap/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Min. Kwieciński: 100 szlaków turystycznych i 10 schronisk dostosujemy dla niepełnosprawnych
nie, 20 sty - PAP
W poniedziałek górnicy z "S" odwiedzą biura śląskich posłów PiS
nie, 20 sty - PAP
Morawiecki i szef Google gośćmi Okrągłego Stołu Innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej
nie, 20 sty - PAP
Łódź - Wyłoniono wykonawców remontów kamienic przy ul. Włókienniczej
nie, 20 sty - PAP
Węgry - Zmarł producent filmowy Andy Vajna
nie, 20 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Żona prezydenta Adamowicza odebrała w Gdańsku Nagrodę Orła Jana Karskiego
nie, 20 sty - PAP
Papież modlił się za ofiary katastrof na morzu i zamachu w Kolumbii
nie, 20 sty - PAP
Gdańsk: ponad tysiąc osób wzięło udział w "Światełku dla Pawła"
nie, 20 sty - PAP
Hall: dziedzictwo Pawła Adamowicza nie pójdzie na marne
nie, 20 sty - PAP
Kard. Nycz: wszyscy patrzą czy słowa chrześcijan o jedności niosą ze sobą czyny
nie, 20 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq