pon, 21 sty 2019, 1:27 CET, NY 19:27, Londyn 0:27, Tokio 9:27, ^SPX +1.32%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

06.12.2018, Warszawa (PAP) - Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (C), sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed (L) i sekretarz stanu w MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz (P) podczas konferencji prasowej pt. "Praca dla Polski" w siedzibie resortu w Warszawie, 6 bm. Briefing dotyczył podsumowania 3 lat działalności kierownictwa ministerstwa. (fot. Leszek Szymański)
Rafalska: Polityka rodzinna znalazła się w centrum działań polityki społecznej
PAP - Kraj
6 gru 2018, 14:43


6.12.2018, Warszawa (PAP) - Polskie rodziny oczekiwały wsparcia i tak się stało, w centrum działań polityki społecznej znalazła się polityka rodzinna - powiedziała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że rządowe programy społeczne "istotnie zmniejszyły ubóstwo wśród Polaków".

Rafalska, podsumowując trzy lata pracy resortu, podkreśliła, że w centrum działań polityki społecznej znalazła się polityka rodzinna i realizowany w jej ramach program "Rodzina 500 plus".

Wskazała, że w ramach programu do polskich rodzin trafiło prawie 58 mld zł. Dodała, że tym samym pierwszy cel socjalny został osiągnięty i "dzisiaj wiele rodzin nie wyobraża sobie, jak by to było, gdyby nie było +500 plus+". Podkreśliła, że program stanowi pomoc dla ponad 54 proc. polskich dzieci do 18. roku życia.

Szefowa MRPiPS oceniła, że program "500 plus" miał także wpływ na poziom dzietności. "W 2017 r. urodziło się ponad 400 tys. dzieci, to wzrost o 20 tys. Pobiliśmy tym samym nawet bardzo wysokie prognozy zakładane przez Główny Urząd Statystyczny, czy nawet to, co było zawarte w ocenie skutków regulacji naszej +pięćsetkowej+ ustawy" - powiedziała.

Rafalska zaznaczyła, że w 2019 r. resort będzie analizował funkcjonowanie programu m.in. pod kątem wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Minister zaznaczyła, że w sprawie "500 plus" wynagrodzenie minimalne nie może być barierą dostępu. "Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia +Rodzina 500 plus+, a więc jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. I to jest to, co w 2019 r. też analizujemy" - oświadczyła.

Rafalska oceniła, że wzrost dzietności, to "nie tylko transfer świadczeń rodzinnych, ale też całe otoczenie, które pozwala rodzinom na godzenie obowiązków zawodowych i opiekuńczych". "Tu mamy program +Maluch plus+. Ten +plus+ jest istotny, bo w 2018 r. i w 2019 r. wydatki na ten program wzrosły trzykrotnie, z 150 mln do 450 mln zł" - mówiła minister. Podała, że w ciągu trzech lat tzw. wskaźnik użłobkowienia, czyli odsetek dzieci objętych opieką żłobkową, wzrośnie do ponad 19 proc.

Kolejnym programem, który wymieniła Rafalska, był "Dobry start". Minister zapewniła, że będzie on kontynuowany w 2019 r. i w następnych latach. "+Dobry start+ to wyprawka szkolna, z której skorzysta w 2018 r. 4,5 mln polskich uczniów. Finansowanie na poziomie 1 mld 440 mln zł. To duże wsparcie dla rodzin przed rozpoczęciem roku szkolnego, które zawsze wtedy mają zwiększone wydatki" - oceniła.

Zdaniem minister rządowe programy społeczne przyczyniły się do "istotnego zmniejszenia ubóstwa wśród Polaków, szczególnie ubóstwo dzieci, rodzin wielodzietnych".

Rafalska podkreśliła, że w ciągu trzech lat znacząco poprawiła się także sytuacja rodzin samotnie wychowujących dzieci i rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Zaznaczyła, że potwierdzają to m.in dane Głównego Urzędu Statystycznego i oceny unijne.

Jak podała minister, nakłady na samotnych rodziców w 2015 r. wyniosły 2,45 mld zł. "W 2017 r. wszystkie wydatki związane ze świadczeniami adresowanymi do samotnych rodziców - głównie samotnych mam - wzrosły trzykrotnie i są na poziomie 7 mld zł" - wskazała. Wymieniła tu m.in. przywrócenie funduszu alimentacyjnego. Zaznaczyła również, że rząd podejmuje "absolutnie wszelkie systemowe rozwiązania, żeby poprawić ściągalność alimentacyjną".

Rafalska podkreśliła, że resort uruchomił lub kontynuuje wiele programów, które mają tworzyć warunki dla rozwoju aktywności osób starszych, otaczać ich opieką i wspierać seniorów w codziennym życiu. Podniosła, że planowana jest m.in. nowa odsłona programu "Senior plus", służącego rozbudowie sieci dziennych domów opieki i klubów dla osób starszych. Wymieniła także program "Opieka 75 plus", którego celem jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym tych specjalistycznych.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że rząd chce także budować nowoczesny system wsparcia osób niepełnosprawnych. Przypomniała, że od 1 stycznia będzie obowiązywał tzw. solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. "Mówimy tu o wsparciu osób niepełnosprawnych i rehabilitacji społecznej, zawodowej, ale też leczniczej i o promowaniu rozwiązań nowatorskich" - powiedziała Rafalska.

Obecny na konferencji wiceminister Krzysztof Michałkiewicz wskazywał też m.in. na program wsparcia dla osób niepełnosprawnych "Za życiem" oraz realizowaną mapę drogową budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. "Podnosimy świadczenia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Są to świadczenia niepodnoszone od lat. Przypomnijmy, że renta socjalna wzrosła o prawie 40 proc." - przypomniał.

Z kolei wiceminister Stanisław Szwed ocenił, że ostatnie trzy lata to przede wszystkim spadek liczby osób bezrobotnych i wzrost płacy minimalnej. "W ciągu trzech lat ponad 1,3 mln osób bezrobotnych skorzystało z aktywnych form pomocy" - mówił. Zapowiedział, że wyzwaniem na 2019 r. jest uchwalenie nowej ustawy o rynku pracy, która jeszcze bardziej poprawi funkcjonowanie urzędów pracy". "Ustawa jest przygotowana. Mam nadzieję, że na początku roku będziemy nad nią pracować" - poinformował Szwed. (PAP)

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Marcin Chomiuk, Danuta Starzyńska-Rosiecka

kkr/ ktl/ mchom/ dsr/ joz//

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Min. Kwieciński: 100 szlaków turystycznych i 10 schronisk dostosujemy dla niepełnosprawnych
nie, 20 sty - PAP
W poniedziałek górnicy z "S" odwiedzą biura śląskich posłów PiS
nie, 20 sty - PAP
Morawiecki i szef Google gośćmi Okrągłego Stołu Innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej
nie, 20 sty - PAP
Łódź - Wyłoniono wykonawców remontów kamienic przy ul. Włókienniczej
nie, 20 sty - PAP
Węgry - Zmarł producent filmowy Andy Vajna
nie, 20 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Żona prezydenta Adamowicza odebrała w Gdańsku Nagrodę Orła Jana Karskiego
nie, 20 sty - PAP
Papież modlił się za ofiary katastrof na morzu i zamachu w Kolumbii
nie, 20 sty - PAP
Gdańsk: ponad tysiąc osób wzięło udział w "Światełku dla Pawła"
nie, 20 sty - PAP
Hall: dziedzictwo Pawła Adamowicza nie pójdzie na marne
nie, 20 sty - PAP
Kard. Nycz: wszyscy patrzą czy słowa chrześcijan o jedności niosą ze sobą czyny
nie, 20 sty - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - Stooq - Android App

© 2000-2019 Stooq