Pon, 26 Cze 2017, 12:17 CET, NY 6:17, Londyn 11:17, Tokio 19:17, WIG20 +1.05%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Weterynaria: nie da się skonsolidować inspekcji "bezkosztowo"
PAP - Biznes
31 Maj 2017, 19:59


31.05.2017, Warszawa (PAP) - Reformy systemu bezpieczeństwa żywności nie uda się przeprowadzić bezkosztowo - uważa Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna (KRLW). Jej zdaniem niezbędne jest dofinansowanie inspekcji i przemyślane prace nad projektem ustawy w tej sprawie.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności (PIBŻ) oraz ustawę wprowadzającą te przepisy. Teraz projekt zostanie przekazany parlamentu.

"W związku z uchwaleniem przez Radę Ministrów ustawy o powstaniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna apeluje o rozważne i przemyślane dalsze prace nad projektem. Zwracamy uwagę, że zbyt szybkie i pochopne działania, polegające na łączeniu sprawnie działających inspekcji, mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla eksportu polskiej żywności oraz bezpieczeństwa konsumentów" - napisała Rada w komunikacie.

Zwracamy uwagę, że w ustawie, która teraz trafi do Sejmu, powinny zostać wprowadzone istotne zmiany - wskazał prezes KRLW Jacek Łukaszewicz.

W ocenie samorządu lekarzy weterynarii nowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności powinna "być sprawną, kompetentną oraz apolityczną instytucją podległą bezpośrednio Premierowi RP". Powinna też "gwarantować wysokie wymagania merytoryczne wobec pracowników, którzy będą dobierani na drodze transparentnego i obiektywnego konkursu".

"Z ogromnym niepokojem przyjęliśmy również ostatnie informacje przedstawione przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że w budżecie państwa nie ma pieniędzy na reformę. Przypominamy, że pierwotnie w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) ustawy o PIBŻ rząd oszacował te koszty na kilkadziesiąt milionów złotych. - Już teraz jest problem ze znalezieniem chętnych do pracy w Inspekcji Weterynaryjnej z powodu niskich pensji, czego najlepszym dowodem są wakaty w Powiatowych Inspektoratach Weterynarii" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem KRLW, "próba przeprowadzenia tej reformy +bezkosztowo+ to niebezpieczny eksperyment na żywym organizmie".

Ponadto Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna jest zdania, że reforma bez tzw. pionizacji nie ma sensu. "Jeżeli Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności ma być autonomiczną, wolną od nacisków politycznych, a zarazem sprawną, szybko reagującą na zagrożenia zdrowia i życia instytucją, niezbędne jest jej wyłączenie z zespolonej administracji wojewódzkiej i usadowienie bezpośrednio pod nadzorem Premiera RP" - uważa Łukaszewicz. (PAP)

awy/ son/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
WZ Bogdanki za wypłatą 34 mln zł dywidendy za '16, czyli 1 zł na akcję
12:14 - PAP
Rekordowo niskie bezrobocie
12:05 - InternetowyKantor.pl
Gaz-System z pozwoleniami na budowę nowego gazociągu
11:55 - PAP
ARP analizuje potencjał współpracy przemysłu kosmicznego z dużymi firmami
11:46 - ISBnews
WZ Enei za wypłatą 110,36 mln zł dywidendy za 2016 rok
11:43 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
6 policjantów rannych w protestach w Londynie po śmierci czarnoskórego
Pon, 12:03 - PAP
PCO dostarczy Ukrainie przyrządy optoelektroniczne
Pon, 11:38 - PAP
Chiny: Liu Xiaobo zwolniony z aresztu z powodu terminalnej fazy raka
Pon, 11:38 - PAP
Gronkiewicz-Waltz: złożyliśmy wniosek do NSA o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego
Pon, 11:34 - PAP
Droga krajowa 47 między Rdzawką a Nowym Targiem do 2022 r. ma być dwujezdniowa
Pon, 11:33 - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - About us - Jobs - Android App

© 2000-2017 Stooq