Czw, 25 Maj 2017, 6:54 CET, NY 0:54, Londyn 5:54, Tokio 13:54, ^SPX +0.25%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

19.05.2017, Mosul (PAP/EPA) - Members of the Iraqi Special Operations Forces take up position at al-Shuhada district in western Mosul, Iraq, 19 May 2017. Nearly 90 percent of west Mosul has been recaptured by Iraqi forces, and the Islamic State group in the city are on the brink of total defeat, Brigadier General Yahya Rasool, spokesman for Iraq's Joint Operations Command said. Iraqi forces launched the massive operation to retake Mosul from IS nearly seven months ago, the fighting forced around 560 thousands of people to flee from the city. (fot. Ahmed Jalil)
USA mogą potrzebować 20 tys. żołnierzy do ustabilizowania Iraku
PAP - Świat
19 Maj 2017, 21:29


19.05.2017, Waszyngton (PAP) - Były wysoki rangą przedstawiciel resortu obrony USA Eric Edelman uważa, że po pozbyciu się Państwa Islamskiego (IS) z Iraku Stany Zjednoczone mogą potrzebować nawet 20 tys. żołnierzy, by ustabilizować sytuację w tym kraju.

Jego zdaniem 4 do 8 tys. amerykańskich żołnierzy powinno wystarczyć, by pomóc lokalnym siłom zapewnić bezpieczeństwo w Iraku podczas walk o wyparcie IS z Mosulu, który Państwo Islamskie uważa za swoją stolicę i który jest jego ostatnim bastionem.

Rozlokowani tam amerykańscy wojskowi będą prawdopodobnie pełnić rolę doradców irackiej policji i wojska, nie będą to odziały bojowe.

Edelman wskazuje także, że po niemal dwóch latach ciągłych walk IS z wspieranymi przez USA siłami irackimi i Kurdami "mamy do czynienia z IS, które jest bardzo dotkliwie osłabione". Jego zdaniem 5 do 20 tys. żołnierzy wystarczyłoby do zapewnienia wsparcia siłom irackim w działaniach antyterrorystycznych.

W 2014 roku, gdy USA zaczęły walkę z IS w Iraku, ówczesny prezydent Barack Obama zatwierdził stacjonowanie tam do 5 tys. amerykańskich żołnierzy.

Rozpoczęły się negocjacje między premierem Iraku Hajderem al-Abadim oraz przedstawicielami USA w Bagdadzie, mające na celu zawarcie nowego porozumienia dotyczącego rozmieszczenia sił w Iraku (status of forces agreement - SOFA), które będzie regulować prawne i dyplomatyczne aspekty długoterminowej obecności wojsk amerykańskich w Iraku.

Abadi najprawdopodobniej zrezygnuje z zatwierdzania umowy SOFA w głosowaniu parlamentarnym i wprowadzi ją rozporządzeniem wykonawczym. Poprzedni iracki premier Nuri al-Maliki nie zdołał uzyskać parlamentarnej akceptacji SOFA, co było powodem wycofania się wojsk USA z Iraku w roku 2011.

Iraccy sunnici i Kurdowie najprawdopodobniej poprą pozostanie wojsk amerykańskich, gdyż uważają oni, iż równoważy to wpływy irańskie. Szyici natomiast pozostaną w tej kwestii podzieleni.

Iran stopniowo zwiększa swoje wpływy w Iraku, głównie poprzez siatkę milicji szyickiej Popularne Siły Mobilizacyjne (Popular Mobilization Forces - PMF). Działania te mogą znacznie wpłynąć na decyzje Pentagonu w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Iraku.

Eric Edelman był podsekretarzem w ministerstwie obrony za czasów prezydenta Georgea W. Busha. Obecnie jest członkiem waszyngtońskiego think tanku Center for Strategic and Budgetary Assessments (CSBA).

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

jek/ az/ mal/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
USA - Demokraci chcą od Deutsche Banku informacji o interesach Trumpa
6:34 - PAP
AutomotiveSuppliers podtrzymuje, że eksport branży moto z Polski w '17 wyniesie 25,5 mld euro
6:00 - PAP
W czwartek pierwsze czytanie projektu nowego Prawa wodnego
6:00 - PAP
USA - Wzrosty na Wall Street
Śro, 24 Maj - PAP
Mediacap chce, by trzy nowe technologiczne platformy w '20 dały 20,7 mln zł EBITDA
Śro, 24 Maj - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Brazylia: demonstranci podpalili budynek ministerstwa rolnictwa
Czw, 6:27 - PAP
Brytyjska policja: przecieki podkopują śledztwo ws. zamachu
Czw, 6:14 - PAP
MZ: realizujemy znaczną część postulatów ratowników medycznych
Śro, 24 Maj - PAP
Radziwiłł: w Centrum "Dialog" m.in. o podwyżkach
Śro, 24 Maj - PAP
Mazurek o propozycji prezydenta dot. referendum: decyzja po dyskusji z senatorami PiS
Śro, 24 Maj - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - About us - Jobs - Android App

© 2000-2017 Stooq