Sob, 24 Cze 2017, 0:29 CET, NY 18:29, Londyn 23:29, Tokio 7:29, ^SPX +0.16%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Branża turystyczna za cofnięciem zakazu wstępu do Puszczy Białowieskiej
PAP - Biznes
24 Kwi 2017, 13:52


24.04.2017, Białystok (PAP) - Ponad 90 przedstawicieli branży turystycznej z regionu Puszczy Białowieskiej żąda cofnięcia jeszcze przed majówką zakazu wstępu do lasu w Nadleśnictwie Białowieża. Przedstawiciele Lasów Państwowych poinformowali, że nie wiedzą, kiedy zakaz będzie zniesiony.

Od początku kwietnia, na czas nieokreślony, Lasy Państwowe wprowadziły zakaz wstępu do lasu na terenie Nadleśnictwa Białowieża. Leśnicy tłumaczą to względami bezpieczeństwa. Chodzi o zaatakowane przez kornika drukarza drzewa, które mogą zagrażać ludziom. Według leśników dostępne są szlaki turystyczne, ale turyści wchodzą na nie na własną odpowiedzialność.

Przedstawiciele branży turystycznej podkreślają, że pierwsze osoby, które zarezerwowały wcześniej pobyty w regionie Puszczy Białowieskiej na długi weekend majowy, rezygnują z nich właśnie z powodu zakazu wstępu do lasu. "Codziennie musimy rozmawiać z turystami z Polski i ze świata oburzonymi sytuacją w puszczy. Co mamy im odpowiadać?" - napisano w liście wystosowanym w poniedziałek przez protestujących do premier Beaty Szydło, wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ministra sportu i turystyki Witolda Bańki oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Maria Bielecka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku powiedziała w poniedziałek PAP, że na razie nie wiadomo, kiedy zakaz będzie zniesiony. Dodała, że trwają tam prace, a leśnicy starają się udostępniać poszczególne miejsca "na bieżąco, jak najszybciej". Przypomniała, że przed Wielkanocą udostępniono tzw. drogę Jagiellońską oraz drogę Kamieniecką do skrzyżowania z drogą Jagiellońską.

To ponowny protest przedstawicieli branży turystycznej w tej sprawie. Na początku kwietnia hotelarze, właściciele kwater i przewodnicy domagali się zniesienia zakazu wstępu do Puszczy Białowieskiej przed Wielkanocą. Napisali wtedy w tej sprawie list do ministra środowiska Jana Szyszko, ale - jak mówią - nikt nie odpowiedział ani na protest, ani na proponowane przez nich rozwiązania, by nie niszczyć turystyki w rejonie puszczy. Zamiast całkowitego zakazu, proponowali np. czasowe zakazy wstępu do lasu przy niesprzyjającej pogodzie w wybranych miejscach, tak jak to się dzieje w Białowieskim Parku Narodowym. Zaproponowali również opublikowanie listy miejsc, szlaków, które mogą być potencjalnie niebezpieczne i widoczne, a także ich oznakowanie.

"Minister środowiska milczy, nadleśnictwa obstają przy tłumaczeniu się zagrożeniem spowodowanym przez kornika i drzewa, które +w każdej chwili mogą się przewrócić+. (...) nie wiemy, kiedy i jakie drogi i szlaki turystyczne zostaną udostępnione lub zamknięte, a zakazy wstępu do Nadleśnictw Białowieża i Hajnówka nadal obowiązują" - napisali przedstawiciele branży w piśmie przesłanym w poniedziałek PAP.

Podkreślają, że dla wielu osób turystyka jest jedynym źródłem utrzymania w regionie. Z turystyki żyje - jak podają - 900 z ponad 2,1 tys. mieszkańców gminy Białowieża.

"Nasz głos został zlekceważony. Nie planuje się zaniechania działań rujnujących branżę turystyczną i pozbawiających pracy dużą część mieszkańców regionu" - napisano w liście. Protestujący domagają się konsultowania z nimi podejmowanych decyzji. "Domagamy się szacunku dla naszej pracy zapewniającej byt naszym rodzinom. Puszcza Białowieska to nasze wspólne dobro i sprzeciwiamy się jej zawłaszczaniu przez jedną grupę interesów" - napisano w liście.

Branża turystyczna domaga się również "zaniechania wszelkich działań", których skutkiem może być utrata przez Puszczę Białowieską prestiżowego statusu jako obiektu światowego dziedzictwa UNESCO. "Jego utrata pozbawiłaby nas ważnego międzynarodowego elementu wyróżniającego i promującego puszczę (...) Turyści z kraju i ze świata przyjeżdżają tu, by zobaczyć ostatni europejski las nizinny o cechach pierwotnych, a nie las gospodarczy" - napisali przedstawiciele branży.

Ich zdaniem do Puszczy Białowieskiej przyjeżdżają głównie miłośnicy turystyki przyrodniczej i kulturowej i taką turystykę branża stara się rozwijać.

Ekolodzy uważają, że zakaz jest "przykrywką" do cięć drzew.(PAP)

kow/ pad/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Krzywa rentowności obligacji coraz baczniej obserwowana przez akcjonariuszy
Pią, 23 Cze - PWC
Nagrody gospodarcze Polskiego Radia w pięciu kategoriach
Pią, 23 Cze - PAP
Ruch Chorzów otworzył przyśpieszone postępowanie układowe
Pią, 23 Cze - PAP
Oferta Torpolu za 356,1 mln zł brutto najkorzystniejsza w przetargu PKP PLK
Pią, 23 Cze - PAP
Ach, ten Fed!
Pią, 23 Cze - FMCM

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Zalewska: o losach wniosku o referendum zdecyduje Sejm
Pią, 23 Cze - PAP
Muzeum Polaków Ratujących Żydów będzie współprowadzone przez MKiDN
Pią, 23 Cze - PAP
Biały Dom: Trump nie ma zamiaru zwolnić specjalnego prokuratora Muellera
Pią, 23 Cze - PAP
USA: Obama zgodził się na rozmieszczenie tzw. broni cybernetycznych
Pią, 23 Cze - PAP
Warszawa: odsłonięto tablicę poświęconą Janowi Karskiemu
Pią, 23 Cze - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - About us - Jobs - Android App

© 2000-2017 Stooq