Sob, 29 Kwi 2017, 9:28 CET, NY 3:28, Londyn 8:28, Tokio 16:28, ^SPX -0.19%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
11 osób z zarzutami ws. kradzieży 1,2 mln zł z kont bankowych
PAP - Biznes
21 Kwi 2017, 13:05


21.04.2017, Białystok (PAP) - 11 osobom prokuratura przedstawiła zarzuty związane z działalnością w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzież ok. 1,2 mln zł z kont bankowych i pranie brudnych pieniędzy. Pięciu podejrzanych trafiło do aresztu - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.

Śledztwo w sprawie działalności międzynarodowej zorganizowanej grup przestępczej, której członkowie kradli pieniądze z kont bankowych nadzoruje Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Grupa działała od maja 2015 do kwietnia 2017 r. w Warszawie i innych miastach w Polsce. 11 kwietnia zatrzymano 11 osób (w tym obywatela Białorusi), pięć z nich na mocy decyzji sądu trafiło do aresztu (tyle wniosków o areszt złożyła prokuratura), wobec pozostałych sześciu sąd zastosował dozór policyjny, poręczenia majątkowe w wysokości od 10 do 30 tys. zł oraz zakaz opuszczania kraju.

"W toku śledztwa ustalono, że z kont bankowych 20 pokrzywdzonych członkowie grupy dokonali kradzieży pieniędzy w łącznej kwocie ponad 1,2 mln zł" - podała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty założenia zorganizowanej grupy przestępczej, kierowania nią i udziału w niej, "przełamanie zabezpieczeń cyfrowych" i kradzież z kont bankowych 1,2 mln zł oraz pranie brudnych pieniędzy w kwocie ponad 450 tys. zł. W trakcie śledztwa, w wyniku działań policji, odzyskano ok. 750 tys. zł i pieniądze te zwrócono poszkodowanym. "Pieniądze w kwocie 450 tys. zł zostały ukryte przez sprawców i przekazane poza granice kraju" - napisano w komunikacie.

Grupa działała w ten sposób, że do pokrzywdzonych były rozsyłane maile z "zainfekowaną" w załączonych w plikach treścią, co - jak tłumaczy prokuratura - pozwalało na zainstalowanie na danym komputerze oprogramowania, które przekierowywało wszystkie próby logowania się na koncie w banku na fałszywą stronę zarządzaną przez hakerów.

"Loginy i hasła do konta za pośrednictwem internetu trafiały w ręce przestępców. Dzięki temu mogli oni dokonywać operacji na kontach osób pokrzywdzonych i przelewać pieniądze na rachunki założone przez tzw. słupy. Osoby te, na polecenie sprawców, podejmowały gotówkę i przekazywały członkom grupy przestępczej" - podano w komunikacie.

W trakcie przeszukań w domach zatrzymanych zabezpieczono m.in. zlecenia przekazów pieniężnych do odbiorców zagranicznych.

Prokuratura Krajowa podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy; nie są wykluczone kolejne zatrzymania i zarzuty w te sprawie. (PAP)

kow/ rof/ karo/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Morawiecki: wzrost gospodarczy w tym roku może być wyższy niż 3,6 proc.
9:23 - PAP
Barszcz: samorządy za grunt przekazany na Mieszkanie plus dostaną lokale
9:21 - PAP
Sieć stacji paliw Circle K zapowiada dalszy rozwój w Polsce
9:00 - PAP
Rybnik - Jesienią tężnia, potem park
8:44 - PAP
Wolsztyn - Parada lokomotyw na 110-lecie ostatniej czynnej parowozowni na świecie
8:23 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Szef BBN: z terytorium Polski możliwa koordynacja przez NATO odstraszania ewentualnych zagrożeń ze Wschodu
Sob, 9:02 - PAP
MSZ: konsul honorowy w Akron oddała się do dyspozycji ministra spraw zagranicznych
Sob, 8:06 - PAP
NBP: przybywa Polaków aktywnie korzystających z konta przez internet
Sob, 8:04 - PAP
Straż Pożarna: 764 interwencje w związku z opadami deszczu
Sob, 8:03 - PAP
Przybywa wody w rzekach Podbeskidzia; alarmy na Wiśle i Iłownicy
Sob, 7:54 - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - About us - Jobs - Android App

© 2000-2017 Stooq