Sob, 29 Kwi 2017, 9:27 CET, NY 3:27, Londyn 8:27, Tokio 16:27, ^SPX -0.19%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

20.04.2017, Caracas (PAP/EPA) - Members of the Bolivarian National Police clash with demonstrators as protests continue in Caracas, Venezuela, 20 April 2017. The Bolivarian National Guard, using tear gas, tried to disperse protests against the government of Venezuelan President Nicolas Maduro. (fot. Miguel Gutierrez)
Wenezuela: siły bezpieczeństwa ponownie rozproszyły demonstrantów w Caracas
PAP - Świat
21 Kwi 2017, 7:34


21.04.2017, Caracas (PAP/Reuters/AP/AFP/EFE/Media) - Mimo że zmilitaryzowana Gwardia Narodowa Wenezueli zdołała rozproszyć w czwartek za pomocą gazu łzawiącego kilka dużych demonstracji antyrządowych w stolicy, liderzy opozycji wzywają swych zwolenników: "Nie odpuszczajcie, jest wreszcie szansa na przełom!".

Lider wenezuelskiej opozycji, gubernator stanu Miranda i dwukrotny kandydat w wyborach prezydenckich Henrique Capriles Radonski uważa, że Wenezuela weszła w "nową fazę polityczną", w której (mimo ośmiu zabitych w starciach, około 100 rannych i ponad 500 osób aresztowanych) "należy utrzymywać stały nacisk na rząd prezydenta Nicolasa Maduro".

Opozycji, według zagranicznych obserwatorów w Caracas, po prawie dwudziestu latach lewicowej "rewolucji boliwariańskiej" prezydenta Hugo Chaveza, kontynuowanej nieudolnie przez jego następcę Nicolasa Maduro, sprzyja dziś zarówno ostry kryzys gospodarczy w kraju, jak i sytuacja polityczna w Ameryce Łacińskiej.

Na kryzys gospodarczy bez precedensu (trzycyfrowa inflacja), jaki przeżywa dziś jedna z największych potęg naftowych świata, nakłada się - podkreśla wielki brazylijski dziennik "O Estado de S. Paulo" - postępująca izolacja Wenezueli Nicolasa Maduro na kontynencie latynoamerykańskim. Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) zajmuje coraz bardziej jednolicie krytyczne stanowisko wobec naruszeń reguł demokracji przedstawicielskiej, jakie gwarantuje Karta OPA.

Zaczyna również dochodzić do pierwszych pęknięć w samym obozie rządowym, w reakcji na niedawną nieudaną próbę przekazania uprawnień parlamentu, opanowanego przez opozycję, Sądowi Najwyższemu kontrolowanemu przez rząd. Sygnalizował to ostatnio madrycki dziennik "El Pais" w wydaniu na Amerykę Łacińską.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył w czwartek, iż rząd Nicolasa Maduro "łamie własną konstytucję i nie pozwala na wysłuchanie głosów opozycji".

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w czwartek rząd i opozycję Wenezueli do "przywrócenia dialogu politycznego".(PAP)

ik/ mc/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Morawiecki: wzrost gospodarczy w tym roku może być wyższy niż 3,6 proc.
9:23 - PAP
Barszcz: samorządy za grunt przekazany na Mieszkanie plus dostaną lokale
9:21 - PAP
Sieć stacji paliw Circle K zapowiada dalszy rozwój w Polsce
9:00 - PAP
Rybnik - Jesienią tężnia, potem park
8:44 - PAP
Wolsztyn - Parada lokomotyw na 110-lecie ostatniej czynnej parowozowni na świecie
8:23 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Szef BBN: z terytorium Polski możliwa koordynacja przez NATO odstraszania ewentualnych zagrożeń ze Wschodu
Sob, 9:02 - PAP
MSZ: konsul honorowy w Akron oddała się do dyspozycji ministra spraw zagranicznych
Sob, 8:06 - PAP
NBP: przybywa Polaków aktywnie korzystających z konta przez internet
Sob, 8:04 - PAP
Straż Pożarna: 764 interwencje w związku z opadami deszczu
Sob, 8:03 - PAP
Przybywa wody w rzekach Podbeskidzia; alarmy na Wiśle i Iłownicy
Sob, 7:54 - PAP

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - About us - Jobs - Android App

© 2000-2017 Stooq