wto, 22 sie 2017, 22:42 CET, NY 16:42, Londyn 21:42, Tokio 5:42, ^SPX +0.99%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Korekta po udanym tygodniu
DM BOŚ - Biznes
20 mar 2017, 17:20


W minionym tygodniu krajowy parkiet wrócił do wyraźnej tendencji wzrostowej, w czym pomogła postawa amerykańskiego banku centralnego. Początek tego tygodnia przebiegał z kolei pod znakiem zasłużonej korekty, do której przyczyniła się treść komunikatu po zakończonym w weekend posiedzeniu ministrów finansów krajów grupy G20.

Spotkanie ministrów finansów i bankierów centralnych najważniejszych gospodarek świata było dla Polski specyficzne, gdyż wyjątkowo zaproszony do udziału w dyskusji został również nasz wicepremier i minister finansów Mateusz Morawicki. Nie zakończyło się ono jednak szczególnie pomyślnie, z uwagi że w ostatecznym komunikacie brakowało odniesienia do wartości wolnego handlu dla globalnej gospodarki. Od dekady to określenie sprzeciwiające się prowadzeniu protekcjonistycznych polityk było wizytówką retoryki gospodarczej najważniejszych państw. Teraz jednak się to zmieniło, za sprawą nowej administracji w USA, która jako jedyna była zainteresowana zmianą treści komunikatu. Sama zmiana na szczęście nie zatoczyła szerszych kręgów, gdyż obawiano się dodatkowo porzucenia słów sprzeciwiających się konkurencyjnej dewaluacji kursów walutowych. Te ostatecznie w komunikacie pozostały. Tym niemniej wykreślenie wsparcia dla wolnego handlu wzmogła protekcjonistyczne obawy, co od poranka psuło nastroje na parkietach.

W Europie spadki nie były duże i na tym tle GPW wyróżniała się negatywnie. Lokalna słabość wynikać jednak mogła ze skali wzrostów w minionym tygodniu, które w Warszawie były większe i tym samym dawały większą możliwość do realizacji zysków. Ponadto w piątek rozliczona została marcowa seria kontraktów i część inwestorów zainteresowana mogła być wyższym zamknięciem w minionym tygodniu. Wywierać to mogło naturalną presję spadkową, która ostatecznie doprowadziła do zniżek o 0,7%. Obroty nie były duże i w segmencie blue chipów ledwo przekroczyły 550 mln zł. Niższa aktywność i spadek poniżej 1% powodowały, że notowania uznać można za zwykłą korektę i jednocześnie zawahanie popytu, co wynikać też mogło z dojścia indeksu WIG20 (WIG20, 2387.24 +0.42%, News) do kolejnego psychologicznego poziomu na wysokości 2300 pkt.

(Łukasz Bugaj - DM BOŚ)

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor, DM BOŚ oraz Stooq nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszych komentarzy.

Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody DM BOŚ jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Kwotowania
WIG20
WIG202387.24+9.96 (+0.42%)17:15

Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Pomorskie - DK 21 w okolicach Słupska już przejezdna
22:14 - PAP
23 sierpnia na rynku NC zadebiutuje spółka Nextbike Polska SA
22:05 - GPW
ZEW zawiódł
20:45 - FMCM
Jastrzębie-Zdrój - Darmowa komunikacja dla dzieci, uczniów i studentów
20:20 - PAP
Sąd Rejonowy w Warszawie umorzył postępowanie upadłościowe wobec Hawe
20:06 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z DM BOŚ
Co z tym szczytem?
wto, 17:15 - DM BOŚ
Dolar kontynuuje umocnienie z poranka
wto, 15:15 - DM BOŚ
Ekonomiści nie wierzą w reelekcję Yellen
wto, 10:45 - DM BOŚ
PLN bez zmian, inwestorzy czekają na Jackson Hole
wto, 7:40 - DM BOŚ
GPW ponownie silna
pon, 21 sie - DM BOŚ

 więcej...Help - For webmasters - RSS - Terms of service - About us - Jobs - Android App

© 2000-2017 Stooq