sob, 12 lip 2025, 15:04 CEST, NY 9:04, Londyn 14:04, Tokio 22:04, ^SPX -0.33%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Jak Unia Europejska chce zwiększyć niezależność w obszarze metali ziem rzadkich
PAP - Świat
25 mar 2025, 22:50


25.03.2025, Bruksela (PAP) - Unia Europejska, niemal całkowicie uzależniona od Chin w zakresie metali ziem rzadkich, daje zielone światło przemysłowi, który pomoże Europie wydobyć się z tego uzależnienia. Ale i tak Europa będzie musiała polegać na współpracy z niestabilnymi krajami, gdyż to one posiadają największe złoża.

W 2024 r. wszedł w życie Akt o surowcach krytycznych. Tym mianem określane są surowce, bez których UE nie będzie w stanie przeprowadzić transformacji energetycznej i klimatycznej. Potrzebne są one do produkcji paneli słonecznych, turbin wiatrowych czy magazynów energii. Co więcej, bez tego UE nie będzie mogła sama poprawić swoich zdolności obronnych i rozwinąć własny przemysł w tym sektorze, co jest nowym celem UE. Metale ziem rzadkich potrzebne są bowiem m.in. do produkcji radarów, sonarów i systemów celowniczych. Komisja Europejska zakłada, że do końca dekady UE będzie potrzebować pięć razy więcej metali ziem rzadkich niż obecnie.

Większość surowców znajdujących się na "krytycznej liście" Unii Europejskiej to metale ziem rzadkich, m.in. cer, lantan, neodym, itr i skand. Dzisiaj UE jest praktycznie całkowicie uzależniona od Chin, które odpowiadają za ponad 60 proc. wydobycia tych pierwiastków i ponad 90 proc. ich wytwarzania. Jednak do kategorii surowców krytycznych zaliczane są też inne metale, takie jak miedź, aluminium, lit i tytan.

Akt o surowcach krytycznych z poprzedniego roku ma zmniejszyć zależność UE od Chin. Na jego mocy Komisja Europejska we wtorek zaprezentowała pierwszą listę projektów strategicznych, które mają pomóc UE w zwiększeniu wydobycia, przetwarzania i recyklingu surowców krytycznych.

Jeżeli chodzi o wydobycie metali ziem rzadkich, to cele UE są raczej skromne, ponieważ Akt zakłada jego zwiększenie o 10 proc. do 2030 r. UE nie jest bowiem postrzegana jako region na świecie, w którym te pierwiastki występują, a nawet jeśli ma złoża, to czekają one na eksploatację. W 2023 r. w szwedzkiej Kirunie na obszarze Per Geijer odkryto złoża metali ziem rzadkich, w tym ceru, lantanu i neodymu, a ponadto złoża rudy żelaza oraz fosfor. Rok później na terenie norweskiej gminy Nome odkryto z kolei złoża zawierające prawie dziewięć milionów ton metali ziem rzadkich, w tym neodym i tlenek prazeodymu. Dzisiaj norweskie złoża uznawane są za największe w Europie. Zasoby surowców krytycznych posiada też Francja, mowa tu o wydobyciu germanu, miedzi, litu, molibdenu, boksytu, wolframu, antymonu, złota czy ołowiu.

Poza UE bogate złoża takich metali jak lantan, cer i skand posiada również Ukraina. Na jej terytorium znajdują się złoża 22 z 34 surowców krytycznych z listy UE. Umowa na wydobycie tych surowców stała się jedną z kart przetargowych w trakcie rozmów między Kijowem a administracją Donalda Trumpa. Bogata w złoża jest też Rosja, która znajduje się w piątce największych posiadaczy tych metali na świecie, po Chinach, Brazylii, Indiach i Australii.

Aby uniezależnić się od dostaw z Chin, Unia zaczęła szukać innych dostawców surowców krytycznych, prowadząc m.in. rozmowy z Chile i Australią, a także rozglądając się w swoim sąsiedztwie, w tym w Serbii i w Ukrainie. Nie wszystkie partnerstwa są jednak trwałe. Sytuacja polityczna w zasobnej w surowce Demokratycznej Republice Konga jest niestabilna, a Rwanda, która jeszcze rok temu podpisała z UE porozumienie m.in. o zrównoważonych dostawach surowców krytycznych, jest oskarżana o wspieranie rebeliantów w sąsiedniej DRK. Z tego powodu przyszłość współpracy z Rwandą jest niepewna.

Poza wydobyciem w ramach aktu o surowcach krytycznych UE zobowiązała się także do zwiększenia przetwarzania metali ziem rzadkich o 40 proc. i ich recyklingu o 25 proc. Na drodze do osiągnięcia tych celów mogą z kolei stanąć kwestie środowiska ze względu na wysokie wymagania w sprawie jego ochrony przewidziane w unijnym prawie. Dlatego projekty uznane przez KE za krytyczne mają cieszyć się ułatwienia w tym zakresie.

Z Brukseli Magdalena Cedro i Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

mce/ jowi/ kar/ mhr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
Złoto Fut
GC.F3364.00+38.30 (+1.15%)07-11
Miedź Fut
HG.F560.45+1.35 (+0.24%)07-11
Złoto SPOT
XAUUSD3356.45+32.40 (+0.97%)07-11
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Francja: Macron ustanowił 12 lipca dniem upamiętnienia rehabilitacji Dreyfusa
14:38 - PAP
Tragedia na plaży we Włoszech: 17-latek zginął w wykopanym przez siebie tunelu
13:11 - PAP
Rząd Słowacji: do wtorku chcemy osiągnąć porozumienie z KE o odchodzeniu od importu gazu z Rosji
12:34 - PAP
Kambodża: miejsca związane ze zbrodniami Czerwonych Khmerów na liście UNESCO
11:44 - PAP
Hiszpania: kilka osób rannych po szóstym biegu z bykami w Pampelunie
11:05 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej
sob, 14:58 - PAP
Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie
sob, 14:57 - PAP
Kalisz - Konkurs na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą miasta
sob, 14:54 - PAP
Marsz Autonomii przeszedł ulicami Katowic przed Pomnik Powstańców Śląskich
sob, 13:57 - PAP
Pomorskie - Duże utrudnienia w ruchu na Obwodnicy Trójmiasta
sob, 13:52 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq