pią, 11 lip 2025, 9:32 CEST, NY 3:32, Londyn 8:32, Tokio 16:32, WIG20 +0.34%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Kraj)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Raport: ceny materiałów budowlanych spadają, oczekiwany boom inwestycyjny się opóźnia
PAP - Biznes
13 maj 2025, 6:15


13.05.2025, Warszawa (PAP) - W marcu ceny materiałów budowlanych spadły w ujęciu rocznym o 1,2 proc., co oznacza, że ich prognozowany wzrost, napędzany nowymi inwestycjami, przesuwa się w czasie - wynika z raportu portalu Rynekpierwotny.pl. Zdaniem ekspertów boom powinien się jednak zacząć w ciągu najbliższych miesięcy.

Eksperci rynku budowlanego przewidują, że po okresie niewielkich spadków cen materiałów budowlanych nastąpi okres podwyżek, do którego przyczyni się realizacja inwestycji napędzanych m.in. środkami z KPO. Jak zauważyli autorzy raportu, spodziewany wysyp nowych budów wciąż jeszcze przed nami, o czym świadczą obniżki cen materiałów w marcu.

"Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie" - wskazał Jarosław Jędrzyński z portalu Rynekpierwotny.pl.

Jak wynika z raportu, publikowana przez Grupę PSB średnia dynamika cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku zanotowała w marcu kolejny raz wartość ujemną, tym razem na poziomie -1,2 proc. W kanale detalicznym spadek wyniósł 1,3 proc., z kolei w hurtowym 1,1 proc.

Marcowy odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku wskazał, że ceny spadły w 13 grupach towarowych, natomiast wzrost lub brak zmiany ceny odnotowano w przypadku 4 grup.

Jak zauważyli eksperci portalu RynekPierwotny.pl, wśród materiałów najbardziej przecenionych w marcu przodują: sucha zabudowa (-6,5 proc.), wykończenia (-5,7 proc.) oraz izolacje termiczne (-4,5 proc.). Na przeciwnym biegunie znalazły się płyty OSB, które podrożały o 12 proc., elementy otoczenia domu z podwyżkami na poziomie 4,5 proc. oraz cement i wapno ze wzrostem 1,2 proc.

"Boom inwestycyjny w segmentach budownictwa drogowego, kolejowego, energetycznego, wojskowego czy nieco później nawet mieszkaniowego wydaje się być rzeczą przesądzoną, ale wciąż pozostaje on bardziej w sferze planowania niż realizacji. Stąd trudno się dziwić, że rynek materiałów budowlanych wciąż pozostaje w fazie korekty cenowej po historycznej hossie z lat 2021-23" - skomentował Jędrzyński.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że ujemnej dynamice sprzyja również kilka innych czynników. Wciąż trwające hamowanie koniunktury sprzedażowej nowych mieszkań nie najlepiej wróży perspektywom inwestycyjnym na rynku pierwotnym, zaś wolniejszy rozwój nowych projektów deweloperskich zmniejsza presję cenową na materiały budowlane.

Ponadto, jak zauważyli eksperci portalu RynekPierwotny.pl, w ostatnich miesiącach znacznie spadły ceny surowców, zarówno energetycznych, jak i materiałowych - np. stali czy miedzi. Przekłada się to na spadek kosztów produkcji większości materiałów budowlanych.

Wzrost cen ograniczany jest również przez utrzymujący się wysoki kurs złotego. Spadły koszty importu, z kolei rodzimi producenci muszą się liczyć ze znacznie mniejszymi wpływami z eksportu swoich wyrobów, co pośrednio wywiera również presję na obniżki cen na krajowym rynku, tym bardziej, że panuje na nim ostra konkurencja.

"Taka sytuacja nie będzie jednak trwała w nieskończoność, a okres silnego ożywienia w rodzimej budowlance, a więc także na rynku materiałów wydaje się być kwestią najbliższych miesięcy" - podsumował Jarosław Jędrzyński. (PAP)

gkc/ malk/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
Miedź Fut
HG.F554.13-4.97 (-0.89%)9:32
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Sikorski: nie będziemy zmieniać nominacji ambasadorskiej Schnepfa
9:31 - PAP
Straż pożarna: w czwartek 518 interwencji związanych z przechodzącym frontem atmosferycznym
8:17 - PAP
Upamiętnienie ofiar zbrodni wołyńskiej
7:39 - PAP
Od połowy lipca będzie można rozliczyć piece gazowe w "Czystym Powietrzu"
6:18 - PAP
Cenckiewicz: jako przyszły szef BBN dobrze się nastawiam na współpracę z Karolem Nawrockim
czw, 10 lip - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Rosja: obrona powietrzna minionej nocy zestrzeliła 155 ukraińskich dronów
pią, 9:27 - PAP
DZIEŃ NA FX/FI: Słabsze nastroje nie sprzyjają PLN, może zakończyć sesję przy 4,25/EUR
pią, 9:23 - PAP
17 proc. deweloperów zakłada wzrost cen mieszkań - Tabelaofert.pl
pią, 9:01 - PAP
KredoBank otrzyma gwarancję 30 mln euro na wsparcie ukraińskiego sektora MŚP
pią, 8:55 - PAP
Spółka zależna Medicalgorithmics uzyskała europejski patent dla technologii VCAST
pią, 8:45 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq