śro, 16 lip 2025, 23:00 CEST, NY 17:00, Londyn 22:00, Tokio 6:00, ^SPX +0.32%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
NIK złożyła kolejne zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa w związku z kontrolą dot. sprawy GetBack
PAP - Kraj
31 mar 2025, 6:20


31.03.2025, Warszawa (PAP) - Najwyższa Izba Kontroli, badająca sprawę GetBack, skierowała do prokuratury kolejne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec prezesa i członka zarządu jednego z funduszy inwestycyjnych - dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do NIK. Zawiadomienie dotyczy utrudniania przeprowadzenia kontroli.

Jak dowiedziała się PAP, zawiadomienie ma związek z toczącą się kontrolą "Nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad spółką GetBack S.A. oraz podmiotami współpracującymi ze spółką". Chodzi o czyn z art. 98 ustawy o NIK tj. utrudnianie przeprowadzenia kontroli.

To kolejne w ostatnim czasie zawiadomienie, jakie do prokuratury złożyła Izba w związku z utrudnianiem prowadzenia kontroli. Podobne, tydzień wcześniej, NIK złożyła wobec członków zarządu "jednej ze spółek".

Kontrola NIK rozpoczęła się w lutym 2024 r., a jej celem jest weryfikacja nadzoru KNF nad działalnością GetBack S.A., obecnie Capitea S.A. oraz podmiotami współpracującymi ze spółką. Wyniki kontroli - jak zapowiadano w lutym br. - mają zostać opublikowane na przełomie marca i kwietnia br.

Przedstawiciel NIK Janusz Pawelczyk informował w lutym 2025 r., że kontrolerzy natknęli się na "duże opory" w wyjaśnieniu sprawy ze strony instytucji państwowych. Sprecyzował, że opory te przejawiały się np. w opóźnieniach w przekazywaniu materiałów. Przekazał, że zespoły kontrolerów przesłuchały kilkadziesiąt osób m.in. z Urzędu KNF, które podzieliły się "ogromną i bardzo przydatną" wiedzą, a NIK zgromadziła "ogromną ilość materiałów".

Samo śledztwo ws. tzw. afery GetBack wszczęto w kwietniu 2018 r., w dzień po złożeniu zawiadomienia przez KNF. Powołano specjalny zespół śledczy. 11 maja 2018 r. dokonano pierwszych przeszukań i zabezpieczeń dokumentów, nośników informacyjnych i mienia, a w czerwcu 2018 r. zatrzymano byłego prezesa GetBacku. W związku ze śledztwem zabezpieczono kwotę 400 mln zł, w tym kosztowności, biżuterię, nieruchomości, papiery wartościowe i pieniądze na rachunkach bankowych.

W lutym 2022 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie ruszył proces w tej sprawie. Poszkodowani to ponad 9 tys. obligatariuszy spółki, którzy stracili prawie 3 mld zł. Zarzuty dotyczą oszustw związanych z dystrybucją obligacji GetBack i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, nadużycia uprawnień i wyrządzenia Idea Bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz prowadzenia przez ten bank działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia KNF. Oskarżycielami posiłkowymi w sprawie są obligatariusze GetBack, KNF, a także sama spółka.

Spółka GetBack powstała w 2012 r. - zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami, a jej obligacje oferował m.in. Idea Bank. W lipcu 2017 r. GetBack zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. W kwietniu 2018 r., przez "wzgląd na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu", GPW zawiesiła obrót akcjami i obligacjami spółki.

W kwietniu 2022 r. UOKiK uznał, że spółka GetBack stosowała nieuczciwe praktyki przy oferowaniu i sprzedaży obligacji korporacyjnych, a jej przedstawiciele wprowadzali konsumentów w błąd.

KNF sprawuje od 2006 r. nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych.

Nadzór nad działalnością Urzędu KNF sprawuje Prezes Rady Ministrów. (PAP)

mchom/ mick/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
Capitea SA
CAP0.4685-0.0005 (-0.11%)17:03
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Sąd pisemnie uzasadnił prawomocny wyrok w głośnej sprawie "Skóry"
22:45 - PAP
Rząd pracuje nad projektem w sprawie waloryzacji rent i emerytur w 2026 r.
22:21 - PAP
Bodnar: podpisałem dwa kolejne wnioski o uchylenie immunitetów związane z "ekscesami" Brauna
22:06 - PAP
Szef MS powołał Mariusza Ulmana na Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych
20:30 - PAP
Niemiecka policja: spadek liczby nielegalnych wjazdów z Polski, ale wzrost - osób zawróconych
19:38 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Trump: straciłem wiarę w część zwolenników, bo dali się oszukać Demokratom
śro, 22:57 - PAP
Francja: dwie trzecie obywateli uważa oszczędnościowy budżet za niesprawiedliwy
śro, 22:30 - PAP
Ukraina: parlament uznał Ukraińców wysiedlonych z Polski po II wojnie światowej za osoby deportowane
śro, 22:16 - PAP
Ponad 80 osób zabitych w izraelskich atakach w Strefie Gazy
śro, 21:28 - PAP
Serafin: Polska pozostanie największym beneficjentem w nowym budżecie UE
śro, 21:21 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq