czw, 10 lip 2025, 5:27 CEST, NY 23:27, Londyn 4:27, Tokio 12:27, ^SPX +0.61%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
IMGW: majówka ciepła, na Mazowszu i Śląsku upalna
PAP - Kraj
25 kwi 2025, 7:52


25.04.2025, Warszawa (PAP) - Przed nami ciepła majówka. W sobotę 3 maja termometry mogą wskazać do 28 st. C na Mazowszu i Śląsku - wynika z prognozy IMGW. W długi weekend majowy na przeważającym obszarze kraju temperatury będą się wahać od 20 do 25 st. C.

Według prognozy IMGW w czwartek 1 maja temperatura maksymalna wyniesie od 16 st. C na obszarach podgórskich Karpat do 20-23 st. C na przeważającym obszarze kraju. W woj. pomorskim maksymalna temperatura powietrza wyniesie 14 st. C.

W piątek 2 maja temperatura maksymalna wzrośnie do 25 st. C w zachodniej części Polski. W niektórych regionach, m.in. na Śląsku, termometry wskażą nawet 27 st. C. Na Podlasiu i Lubelszczyźnie ma być 21 st. C. Na terenach podgórskich Karpat najchłodniej, bo ok. 18 st. C.

Centrum Modelowania Meteorologicznego nie prognozuje opadów na pierwsze dwa dni maja.

Nawet do 28 st. C w woj. mazowieckim i śląskim IMGW prognozuje na 3 maja. Na przeważającym obszarze kraju ma być od 25 do 26 st. C, jedynie na terenach podgórskich Karpat 19 st. C, w Koszalinie niewiele mniej bo 18 st. C. W woj. mazowieckim i śląskim nie prognozuje się niższej temperatury niż 15 st. C. Tego dnia mogą wystąpić opady do 10 mm w Wielkopolsce, dużo mniejsze są prognozowane w centrum kraju, na Warmii i Mazurach oraz na Dolnym Śląsku.

Jak wynika z prognozy IMGW temperatura minimalna w nocy na początku maja nie będzie spadać w okolice zera. W Suwałkach temperatura może spaść do 4 st. C. Na pozostałym obszarze kraju najniższe temperatury będą się wahały od 7 do 10 st. C.

Według długoterminowej prognozy pogody na okres od 28 kwietnia do 4 maja średnia temperatura maksymalna wyniesie ok. 18-17 st. C na przeważającym obszarze kraju. Jedynie nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat termometry wskażą ok. 14 st. C. Instytut prognozuje, że temperatura w tym tygodniu nie powinna spaść poniżej 6 st. C.

"Prognozy dłuższe niż te na kilka dni są cały czas obarczone dużym ryzykiem niesprawdzenia" - zastrzegł prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem czynniki atmosferyczne, z którymi mierzymy się w kwietniu, jak dobowe rekordy temperatur, śladowe opady i idąca za tym susza, są bezpośrednim efektem zmiany klimatu. "Jednak zmienność pogody w okresie wiosennym jest wysoka, dlatego że nad Polskę czasem napływa chłodniejsze powietrze z zimnej jeszcze północy, a czasem cieplejsze z południa" - zaznaczył. Ekspert powiedział, że susze, coraz częstsze bardzo wysokie natężenia opadów nawalnych, a także rekordowo wysokie temperatury są ewidentnym przejawem globalnego ocieplenia.

"Globalne ocieplenie to nie tylko zmiana średniej temperatury, ale także dużo większa nieprzewidywalność różnego rodzaju ekstremów związanych z pogodą" - podkreślił ekspert.(PAP)

wm/ mark/ jra/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Meksyk - Prezydentka ostrzega USA, że jej kraj może wybrać eksport do innych krajów
5:09 - PAP
USA - Na Wall Street wzrosty, w centrum uwagi polityka taryfowa Trumpa
śro, 9 lip - PAP
Produkcja węgla przez JSW w II kw. '25 wyniosła 3,34 mln ton, o 16,4 proc. więcej rdr
śro, 9 lip - PAP
Sejm znowelizował ustawę o zapasach ropy i gazu
śro, 9 lip - PAP
Sejm za bezterminową ochroną strategicznych firm przed przejęciem przez podmioty spoza UE
śro, 9 lip - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
PE: Gruzja pogrąża się w autorytaryzmie, potrzebne są nowe wybory
śro, 9 lip - PAP
Pistorius: na Niemcach można polegać
śro, 9 lip - PAP
Zełenski: podczas spotkania z Leonem XIV omówiliśmy kwestię powrotu ukraińskich dzieci
śro, 9 lip - PAP
Sejm za odroczeniem o dwa lata obowiązku raportowania ESG dla części firm
śro, 9 lip - PAP
Niemcy: rząd uczcił 70. rocznicę obecności RFN w NATO
śro, 9 lip - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq