czw, 10 lip 2025, 12:54 CEST, NY 6:54, Londyn 11:54, Tokio 19:54, WIG20 +0.09%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
PIE: przemysł cementowy to jedno z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce
PAP - Biznes
20 kwi 2025, 7:10


20.04.2025, Warszawa (PAP) - Jednym z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce jest produkcja cementu; w 2022 roku odpowiadała za ponad 20 proc. ogółu emisji przemysłowych - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że dekarbonizacji sektora mogą pomóc nowe technologie, np. wychwytu i magazynowania CO2.

Eksperci Instytutu zwrócili uwagę w Tygodniku Gospodarczym PIE, że trudności w dekarbonizacji procesów produkcji cementu wynikają częściowo ze struktury emisji branży. Wyjaśnili, że w produkcji dominują emisje procesowe, czyli wynikające z reakcji chemicznych. "W Unii Europejskiej ok. 60 proc. emisji przemysłu cementowego to emisje procesowe, pochodzące z kalcynacji kamienia wapiennego do tlenku wapnia, za 30 proc. odpowiada zapotrzebowanie na ciepło, a tylko 10 proc. pochodzi ze zużycia energii elektrycznej" - zauważyli.

W ocenie PIE kluczową technologią dekarbonizacji tego sektora w Polsce i za granicą będzie technologia wychwytu i magazynowania CO2 (carbon capture and storage - CCS). "Cementownia Kujawy, której właścicielem jest przedsiębiorstwo Holcim Polska S.A., realizuje aktualnie jedyny w Polsce projekt wychwytu CO2 na skalę przemysłową" - poinformował Instytut.

Dodał, że pierwsza przemysłowa instalacja CCS ma zostać uruchomiona do 2030 r. i wychwycić ok. 10 mln ton CO2 w ciągu dekady. Oznaczałoby to średnio 10 proc. wszystkich emisji z polskiej produkcji cementu rocznie.

"Barierą dla rozwoju technologii CCS pozostaje fakt, że polskie prawo nie przewiduje obecnie możliwości magazynowania CO2 na lądzie, co znacznie obniżyłoby koszty tej technologii" - wskazali eksperci. Cementownia Kujawy może skorzystać z opcji transportu CO2 do norweskich magazynów na Morzu Północnym. Z kolei pozostałe dziewięć cementowni znajduje się w tzw. Pasie Cementu, który ciągnie się od województwa opolskiego do południowej Lubelszczyzny, co "obniża szanse opłacalności potencjalnego transportu CO2 gazociągami w celu jego późniejszego składowania na Morzu Północnym i norweskim szelfie kontynentalnym".

Eksperci PIE zwrócili uwagę, że wyzwania związane z dekarbonizacją i ochroną środowiska oraz wysokie ceny energii to czynniki przyczyniające się do zmniejszenia produkcji polskiego cementu w latach 2019-2023 o 18 proc. Jednocześnie - jak dodali - wzrosła rola importu, a w latach 2015-2023 największym eksporterem cementu do Polski były Niemcy. Do 2022 roku istotną rolę odgrywały też dostawy z Białorusi, ale przez przyjęty w kwietniu 2022 r. piąty pakiet sankcji na Rosję i Białoruś zakazał importu cementu z tych kierunków.

W ubiegłym roku - jak przekazał Instytut w publikacji - Ukraina stała się największym zagranicznym dostawcą cementu do Polski, zajmując miejsce białoruskich i częściowo niemieckich dostaw. W 2024 r. import cementu z Ukrainy wyniósł 660 tys. ton. "Rosnący import z ukraińskich cementowni, które nie są objęte kosztem uprawnień do emisji CO2, może stanowić dodatkowe wyzwanie dla konkurencyjności polskich zakładów, zwłaszcza w kontekście wycofywania darmowych uprawnień dla unijnych producentów w ramach systemu EU ETS (unijnego systemu handlu emisjami - PAP)" - ocenił PIE.

Według Instytutu odpowiedzią na te wyzwania powinna być dekarbonizacja polskiej produkcji cementu na bazie technologii CCS, z uwzględnieniem możliwości magazynowania CO2 na lądzie. (PAP)

jls/ mmu/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
ICE CO2 EU Allowances Futures - ICE
CK.F70.39-0.03 (-0.04%)07-09
Earth's Carbon Dioxide Level Mauna Loa - NOAA
CO2.E428.49+0.04 (+0.01%)07-08
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
BOŚ wyemituje obligacje o łącznej wartości nominalnej do 350 mln zł
12:53 - PAP
Projekt nowelizacji ustawy ws. ubezpieczeń trafił do konsultacji
12:44 - PAP
Na jak długo dolar wraca do łask?
12:25 - InternetowyKantor.pl
Warszawa - Ruch na stacjach metra od Ronda Daszyńskiego do Bemowa przywrócony
12:20 - PAP
Lewiatan Holding zakłada w '25 wzrost przychodów ze sprzedaży na poziomie 5,0 proc. rdr
12:12 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
PE odrzucił wniosek o wotum nieufności dla Komisji Europejskiej
czw, 12:51 - PAP
Sztab kryzysowy: sytuacja pogodowa się stabilizuje; służby w stanie gotowości
czw, 12:13 - PAP
JSW: mimo ponadplanowego wydobycia spadek przychodów
czw, 11:50 - PAP
W II kw. liczba ofert z rynku wtórnego wzrosła o 4 proc. - Nieruchomosci-online.pl
czw, 11:49 - PAP
NN OFE ma ponad 5 proc. ING Banku Śląskiego
czw, 11:44 - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq