śro, 9 lip 2025, 19:13 CEST, NY 13:13, Londyn 18:13, Tokio 2:13, ^SPX +0.31%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Tydzień spotkań banków centralnych
InternetowyKantor.pl - Biznes
17 mar 2025, 15:50


W nadchodzących dniach czeka nas kumulacja posiedzeń banków centralnych. Tydzień zaczynamy jednak spokojnie. Poniedziałek przynosi kolejne niższe odczyty rodzimej inflacji oraz kolejne obawy o konsumenta w USA.

Będzie wiało...

Rynek dalej w największym stopniu skupia się na czynnikach geopolitycznych, zwłaszcza że - oprócz dobrze znanych gorących tematów - wciąż pojawiają się nowe. Jak choćby wymiana ognia między USA a Huti. W tym tygodniu będziemy mogli jednak wrócić trochę do korzeni i znowu skupić się na czynnikach bardziej ekonomicznych. W środę i czwartek czeka nas prawdziwy zalew spotkań banków centralnych w: Japonii, Wielkiej Brytanii, Chinach, USA, Szwecji i Szwajcarii. Co prawda analitycy oczekują ruchu banków centralnych tylko w dwóch z wymienionych krajów, co nie oznacza, że na pozostałych frontach będzie nudno. Prawie na pewno koszt pieniądza zostanie obniżony w Szwajcarii, co będzie oznaczało zejście do pułapu 0,25%. Trzeba przyznać, że szybko poszło Helwetom wracanie w okolice zera. Drugim bankiem, który zmieni stopy procentowe, jest PBOC. Co prawda oficjalny konsensus rynkowy zakłada bierność Chińczyków, jednak w ostatnich godzinach na rynek trafił szeroki strumień plotek i domysłów, że jednak coś się w Chinach wydarzy.

Ciekawie będzie też w Wielkiej Brytanii, gdzie spodziewamy się utrzymania kosztu pieniądza na poziomie 4,5%. Jednak, według wszelkich znaków, nie będzie jednomyślności podczas głosowania, więc już sam rozkład głosów może być przyczynkiem do mocniejszych ruchów na funcie. Równie ciekawie będzie u głównego rozgrywającego, czyli w FED. Tutaj także analitycy są zgodni, że stopa procentowa pozostanie niezmieniona, ale rozkład akcentów będzie bardzo uważnie analizowany. Jeszcze tydzień temu szanse na majowe cięcie wynosiły prawie 50%, obecnie są już dwukrotnie mniejsze. Znając Powella i jego styl wypowiedzi, można oczekiwać, że w tym tygodniu jeszcze mocniej zanurkują.

... ale nie dzisiaj

Emocje jednak dopiero przed nami, bo poniedziałkowa sesja nie dostarcza zbyt wielu wrażeń. Główna para walutowa co prawda rośnie, ale robi to w bardzo subtelny sposób. Pozostajemy na niej przyklejeni do poziomu 1,09$ i wydaje się, że na wyraźniejsze ruchy będziemy musieli poczekać co najmniej do środy. Podobnie zachowuje się złoty - kurs euro stabilizuje się przy 4,19 zł, a dolara wokół 3,84 zł. Lokalnie dziś dostaliśmy odczyt o inflacji bazowej za styczeń i luty. Ta niecodzienna podwójność odczytu wynika z aktualizacji koszyka inflacyjnego. W obu przypadkach przyniosła ona spadek dynamiki cen. W styczniu odnotowaliśmy rezultat 3,7% rdr, a wynik za luty wyniósł 3,6%. Jednocześnie w prasie pojawił się wywiad z członkiem RPP Cezarym Kochalskim, w którym zasugerował, że zbliża się termin rozpoczęcia dyskusji o cięciu stóp.

Globalnie warto zwrócić uwagę na odczyt o sprzedaży detalicznej w USA. Ta potwierdziła, że amerykański konsument nie ma najmocniejszych kart (kredytowych) na ręce. Odczyt wyniósł 3,1% i był wyraźnie niższy od rezultatu za styczeń. Dzisiejszy wynik może potwierdzać teorię, że działania, które mają podnieść efektywność w administracji federalnej, mogą skutkować potencjalnymi problemami - na rynku pracy oraz w wydatkach konsumentów.

(InternetowyKantor.pl)

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym serwis Stooq, InternetowyKantor.pl oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody InternetowyKantor.pl jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
U.S. Dollar Index - ICE
DX.F97.217+0.045 (+0.05%)19:13
Euro / Polish Zloty
EURPLN4.24522+0.00053 (+0.01%)19:13
PLN Index
PLN_I0.186993-0.000255 (-0.14%)19:13
U.S. Dollar / Polish Zloty
USDPLN3.62567+0.00497 (+0.14%)19:13
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Dyrektor GDOŚ: odstrzał niedźwiedzi w gminie Cisna ma zapewnić bezpieczeństwo
19:10 - PAP
Pure Biologics ustalił cenę emisyjną akcji serii P1 na kwotę 1 zł
19:03 - PAP
MRiRW: Polska oczekuje pełnej informacji o skutkach umów handlowych z państwami trzecimi
18:51 - PAP
Sejm - Komisja środowiska o problemie wilków na Podkarpaciu
18:46 - PAP
Nowe rekordy hossy w Warszawie
18:40 - DM BOŚ

 więcej...


Pozostałe niusy z InternetowyKantor.pl
Słabsza sesja unijnej waluty
śro, 15:00 - InternetowyKantor.pl
Bułgarzy dołączą do euro
śro, 12:50 - InternetowyKantor.pl
Bo cła trzeba nakładać, a nie nałożyć
wto, 8 lip - InternetowyKantor.pl
Rynek ucieka od funta
wto, 8 lip - InternetowyKantor.pl
Celne odliczanie
pon, 7 lip - InternetowyKantor.pl

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq