śro, 16 lip 2025, 6:39 CEST, NY 0:39, Londyn 5:39, Tokio 13:39, ^SPX -0.40%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Senat - Trzy komisje omówiły projekt stanowiska w sprawie deregulacji
PAP - Biznes
25 mar 2025, 20:25


25.03.2025, Warszawa (PAP) - We wtorek trzy senackie komisje omówiły projekt stanowiska w sprawie deregulacji. Senatorowie chcą zarekomendować m.in. stworzenie instytucji monitorującej unijną legislację czy poszerzenie kompetencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

We wtorek senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisja Budżetu i Finansów Publicznych i Komisja Ustawodawcza omawiały projekt stanowiska w sprawie deregulacji. W projekcie komisje stwierdziły, że zawarte w nim rekomendacje "stanowią kompleksowy pakiet działań, których celem jest poprawa jakości stanowionego prawa, usprawnienie funkcjonowania administracji oraz zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki". W proponowanym stanowisku podkreślono, że rekomendacje te "wymagają pilnego wdrożenia z uwagi na ich kluczowe znaczenie dla stworzenia stabilnego i przyjaznego środowiska gospodarczego oraz ochrony praw przedsiębiorców i obywateli".

Stanowisko przygotowane przez komisje ma dotyczyć kilku obszarów. Jednym z nich są rozwiązania o charakterze ustrojowym i systemowym, w ramach których m.in. komisje wskazały na konieczność przyspieszenia rozpatrywania spraw administracyjnych i gospodarczych. Inny obszar dotyczy samego procesu stanowienia prawa i jego jakości. Zdaniem senatorów, konieczne jest m.in. stworzenie instytucji, która monitorowałaby prace legislacyjne toczące się w UE. Senatorowie w ramach obszaru dotyczącego administracji publicznej chcą przyspieszenia procesu cyfryzacji, dzięki czemu np. urzędy mogłyby wykorzystywać już posiadane dane. Kolejny obszar, którego dotyczą rekomendacje połączonych komisji, odnoszą się do instytucji publicznych wspierających przedsiębiorców. Senatorowie chcą m.in., aby Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw mógł reprezentować także duże firmy oraz by przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów powstała komisja ds. konkurencji z udziałem przedsiębiorców. Wreszcie piąty obszar stanowią rekomendacje szczegółowe, dotyczące prawa podatkowego i gospodarczego, w tym kwestia przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Podczas obrad komisji szef Komitetu Stałego Rady Ministrów minister Maciej Berek powiedział, że prace nad projektami deregulacyjnymi "trwały i trwają". Wskazał, że pierwszy projekt ustawy deregulacyjnej, przygotowany przez ministra rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, już wpłynął do Sejmu.

"Chcemy skorzystać z każdej inicjatywy deregulacyjnej. Jeśli wysoka izba będzie chciała wesprzeć te starania przez złożenie własnej inicjatywy, to rząd to wesprze, ale należy pamiętać, że prace nad deregulacją trwają w różnych miejscach" - powiedział Berek.

Odniósł się także do rekomendacji zawartych w stanowisku komisji, w tym do proponowanego przez senatorów wykreślenia przepisów, które nie wprowadzają żadnej normy prawnej, a mają charakter wyłącznie informacyjny. Jak powiedział minister, do takich przepisów należą często stosowane zapisy, które mają przedsiębiorcom przypominać o tym, aby nie przekroczyli limitu pomocy de minimis.

"Obecnie jest tak, że przedsiębiorca nieustannie składa oświadczenia, że nie przekroczył limitu pomocy de minimis. Chcemy jednak iść w takim kierunku, aby było domniemanie, że przedsiębiorca nie przekroczył tego limitu. Dopiero kiedy przekroczy ten limit, będzie musiał sam o tym poinformować" - powiedział minister Berek.

Mówił także, że wśród postulatów, jakie zostały zgłoszone przez członków zespołu deregulacyjnego, którym kieruje prezes inPostu Rafał Brzoska, około 1/3 to postulaty do Ministerstwa Finansów, ale 17 proc. dotyczy wymiaru sprawiedliwości.

"To oznacza, że strona społeczna rozumie deregulację tak, aby uprościć i przyspieszyć postępowania sądowe" - podkreślił Maciej Berek. Dodał, że "dla strony społecznej stabilność i przewidywalność otoczenia prawnego dotyczy nie tylko warstwy legislacyjnej, ale także możliwość szybkiego rozwiązania sporów".

Senatorowie zdecydowali, że stanowisko połączonych komisji zostanie przyjęte na kolejnym wspólnym posiedzeniu. (PAP)

ms/ mick/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
InPost SA
0A6K.UK12.960+0.100 (+0.78%)07-15
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Raport: prawie połowie Polaków zarobki wystarczają tylko na miesięczne utrzymanie
6:30 - PAP
Sondaż: według 59,3 proc. badanych rekonstrukcja rządu nie pomoże wyjść z kryzysu politycznego
6:20 - PAP
Rosyjskie drony i pociski uderzyły w ukraińskie miasta
6:18 - PAP
Wytyczne Prokuratora Generalnego: tryb przyspieszony w sprawach ataków na personel medyczny
6:16 - PAP
Prezydent USA: pociski Patriot są już w drodze na Ukrainę
6:15 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Cła: protest przedsiębiorców Brazylii i USA przeciwko "cłom Trumpa"
śro, 2:26 - PAP
Minister sprawiedliwości o ułaskawieniu Bąkiewicza: godzi w społeczne poczucie sprawiedliwości
wto, 15 lip - PAP
Ekspert German Marshall Fund: Biały Dom chce przetestować Putina
wto, 15 lip - PAP
Francja, Niemcy i Wielka Brytania gotowe przywrócić sankcje na Iran
wto, 15 lip - PAP
Komisja prawna PE zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu Braunowi najwcześniej we wrześniu
wto, 15 lip - PAP

 więcej...


Help - For webmasters - RSS - Advertisement - Terms of service - Privacy [settings] - Stooq - Android App - Earth: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq