czw, 20 mar 2025, 0:16 CET, NY 19:16, Londyn 23:16, Tokio 8:16, ^SPX +1.08% Na zakończenie - WIG20 z nowym maksimum hossy Jacek Rzeźniczek 13 lutego 2025, 18:38
Dzisiejsza sesja na GPW stała pod znakiem kontynuacji rajdu byków zainicjowanego w pierwszych dniach nowego roku. Po wczorajszym zignorowaniu gorszych danych o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych byki potrzebowały nowego paliwa do prowadzenia dalszego ruchu wzrostowego. Dostarczył je jeszcze wczoraj prezydent USA Donald Trump, który w rozmowie telefonicznej z Putinem zgodził się na rozpoczęcie negocjacji pokojowych mających na celu zakończenie wojny na Ukrainie. Niezależnie od tego jaki te rozmowy odniosą skutek, rynki podjęły temat możliwości zakończenia konfliktu wyostrzając wśród inwestorów apetyt na ryzyko. Największą euforię widzieliśmy dziś na indeksach rosyjskich RTS i MOEX, których kursy wzrosły odpowiednio 9,5% oraz 6%. W czołówce wygranych były też indeksy niemieckie DAX oraz MDAX ze wzrostami 2,1% i 2%. Nasz WIG20 wpisując się w klimat deeskalacji zyskał 1%. Wzrosty te dobrze oddają dyskonto, z jakim przez wojnę na Ukrainie wyceniane były i nadal są europejskie aktywa, szczególnie te z naszego regionu CEE.
Perspektywa zakończenia wojny na Ukrainie, niezależnie czy realna czy nierealna, osłabiała dolara (spadek atrakcyjności aktywów zaliczanych do "save haven" oraz wzmacniała euro. Do południa destrukcyjnie wpływała na cenę ropy naftowej, ponieważ rynek bierze pod uwagę możliwość zwiększenia podaży surowca, co wpływa na obniżenie jego ceny. O tym, że rynek rozgrywa opcję pokojową na Ukrainie świadczy również potężny wzrost narodowego benchmarku WIG-Ukraine. Tylko dziś indeks ten wzrósł o 9,6%, a od początku lutego wzrost sięga już niemal 40%.
Nasz WIG20 wczoraj rozpoczął atak szczytowy podchodząc do strefy oporu 2580-2600 pkr., by dziś poprawić dotychczasowe maksimum hossy ustanowione 20 maja. Po porannym ataku byków dość szybko zobaczyliśmy jednak kontrę strony podażowej, do której z jednej strony może zachęcać przetestowanie oporu, z drugiej zaś bardzo silne wykupienie rynku na wykresie WIG20 z interwałem dziennym. Nie bez znaczenia jest także sezonowość. Na rynku amerykańskim historycznie druga połowa lutego, która na rynku rozpocznie się już w poniedziałek, dla indeksu S&P 500 jest spadkowa. Nie jest to oczywiście reguła lecz tylko uśredniona ścieżka indeksu od 1950 roku, ale warto o tym pamiętać.
Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym serwis Stooq oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie. Ostatnie komentarze
Na zakończenie - rynki w poczekalni przed wieczorną decyzją FOMC 19 mar, 17:58 Ethereum szuka odbicia 19 mar, 16:56 Bitcoin przyklejony do średniej SMA200 i nie wiadomo co dalej 19 mar, 16:43 Tesla - powyborczy rajd oddany z nawiązką 19 mar, 16:28 Meta Platforms najsilniejszym w tym roku przedstawicielem "Siedmiu Wspaniałych" 19 mar, 16:04 Apple z najbardziej obiecującym odbiciem w gronie Mag 7 19 mar, 15:56 Kiedy S&P 500 może zaliczyć pełny rok ze stratą powyżej 10%? 19 mar, 15:46 Wzrost zapasów ropy w USA 19 mar, 15:33 Wall Street odbija w oczekiwaniu na decyzję Fed 19 mar, 15:22 RSS więcej komentarzy... | | AutoQuote - system automatycznej aktualizacji kwotowań, wykresów oraz innych treści strony.
· ON - System włączony (domyślnie) · OFF - System wyłączony
System aktywny jest przez 20 minut. Aby włączyć go ponownie odśwież stronę
Jeśli zauważysz problem zgłoś go nam
|
|
AQ | |
|
|
|
|