pią, 21 mar 2025, 4:22 CET, NY 23:22, Londyn 3:22, Tokio 12:22, ^SPX -0.22% Na zakończenie - GPW odporna na spadki w USA i ponownie na podium najsilniejszych indeksów w Europie Jacek Rzeźniczek 12 lutego 2025, 17:53
Wydarzeniem dnia na rynkach finansowych był dziś odczyt styczniowej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Dane te miały odpowiedzieć na pytanie czy presja inflacyjna osłabła, co ma kluczowe znaczenie w kwestii czy i kiedy Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe w 2025 r. Niestety o godz. 14:30 okazało się, że inflacja zasadnicza nieoczekiwanie wzrosła w ujęciu rocznym do poziomu 3% (oczekiwano 2,9%), a inflacja bazowa do 3,3% (oczekiwano 3,1%). Gorsze dane szybko podbiły dolara oraz negatywnie wpłynęły na indeksy giełdowe. Reakcja była jednak zróżnicowana. O ile w USA kontrakty na główne indeksy zanurkowały o ok. 1%, o tyle europejskie indeksy podeszły do danych z nieco większą rezerwą i cofnięcie było bardziej umiarkowane, by później kontynuować wzrost powyżej poziomów sprzed danych.
Nasz rynek na tle parkietów bazowych zachował się zdecydowanie silniej. Choć zamknięcie wypadło poniżej pułapu notowań sprzed danych z USA, to jednak w wartościach bezwzględnych wzrost indeksu WIG20 o 1,3% zagwarantował drugie po rosyjskim RTS miejsce na podium najsilniejszych dziś indeksów w Europie. Byków nie przestraszyły spadki na Wall Street wywołane gorszymi danymi CPI. Pomagało umocnienie złotego i sygnały sugerujące kontynuację spadków na parze USD/PLN, co z reguły koresponduje ze wzrostami indeksu WIG.
Z technicznego punktu widzenia główny benchmark WIG20 jest na najlepszej drodze do przetestowania ubiegłorocznych maksimów hossy. Dziś indeks niemalże dotknął strefy kluczowego oporu w rejonie 2580-2600 pkt. Rynek jest silnie wykupiony, co każe zachować ostrożność, jednak wzrost oscylatora RSI(14) do poziomu 78 nie zdarza się często i świadczy o lokalnie dużej sile rynku. Biorąc pod uwagę fakt, że oscylatory na poniższym wykresie wykreśliły dziś najwyższe dotychczas wartości w tendencji wzrostowej WIG20 zainicjowanej 11 listopada, rynkowy szczyt przy braku negatywnych dywergencji powinien być dopiero przed nami.
Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym serwis Stooq oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie. Ostatnie komentarze
Na zakończenie - korekta "z niczego" najgorsza 20 mar, 17:56 Meta ponad 4% w górę z poziomu wsparcia 20 mar, 16:57 CCC testuje opór 20 mar, 16:48 CD Projekt własną wzrostową ścieżką 20 mar, 16:17 Nasdaq 100 broni się po początkowym spadku 20 mar, 15:38 Indeks Nastrojów Inwestorów - powrót do sporej przewagi byków 20 mar, 15:19 Nieoczekiwany wzrost sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA 20 mar, 15:06 Indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board poniżej oczekiwań 20 mar, 15:01 Czwarty tydzień sporej przewagi niedźwiedzi w badaniu AAII 20 mar, 14:50 RSS więcej komentarzy... | | AutoQuote - system automatycznej aktualizacji kwotowań, wykresów oraz innych treści strony.
· ON - System włączony (domyślnie) · OFF - System wyłączony
System aktywny jest przez 20 minut. Aby włączyć go ponownie odśwież stronę
Jeśli zauważysz problem zgłoś go nam
|
|
AQ | |
|
|
|
|